Sponsorlu Bağlantılar

Kulak ağrısı neden olur? Doğal tedavi yöntemleri

Kulak ağrısı, neden olur kulak ağısına ne iyi gelir doğal evde doğal yollarla nasıl geçer? Makalemizde bunların cevaplarını bulabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Kulak ağrısı, en yaygın görülen sağlık problemlerinden birisidir. Kısa süreli çınlamaya ve kulağın iç kısmında rahatsız edici bir ağrıya neden olan kulak rahatsızlığıdır. Her yaş grubunda ortaya çıkabilen kulak ağrısında çınlama ve ağrının yanında sarı ya da beyaz akıntı, kulak bölgesinde kızarıklık ve kaşıntı gibi belirtiler de görülebilmektedir. Genellikle basit bir rahatsızlık olarak görülen kulak ağrısı kulak iltihabının habercisi olabileceği gibi bazı durumlara işitme kayıplarına bile yol açabilmektedir. Bu nedenle uzun süreli geçmeyen ağrılarda bir doktora muayene olmak ileride daha ciddi sağlık problemleriyle karşılaşmamak adına önemlidir.

Kulak ağrısı neden olur?

Kulak ağrısını tetikleyen başlıca etken çeşitli yollarla kulağın iç kısmına giren bakteri, virüs, mantar ya da diğer mikroorganizmaların orta kulakta oluşturduğu enfeksiyonlardır. Bunun yanında kulağa yabancı cisim kaçması, burun tıkanıklığı, lenf bezlerinde oluşan enfeksiyonlar, kulağın içinde biriken kirler, kulağa böcek girmesi, östaki kanalının tıkanması, kulağa su kaçması, grip, kulakta sivilce çıkması ve 20’lik dişlerin çıkması gibi etkenler de kulak ağrısına neden olabilmektedir.

Kulak ağrısı doğal tedavi yöntemleri

Aşağıda belirtilen doğal uygulamalar kulak ağrısının hafiflemesine yardımcı olsa da uzun süreli geçmeyen ağrılarda kesinlikle bir uzmandan yardım almanız daha uygun olacaktır.

Kulak ağrısı neden olur? Doğal tedavi yöntemleri
Kulak ağrısı neden olur? Doğal tedavi yöntemleri

Soğan kürü

Sofraların vazgeçilmez parçalarından birisi olan soğan antioksidanlar yönünden zengin içeriğiyle neredeyse her türlü rahatsızlığa iyi gelmektedir. Kür halinde uygulandığında ise enfeksiyonlara bağlı oluşan kulak ağrısını gidermeye yardımcı olmaktadır. Öncelikle birkaç tane soğanı rendeleyip ezerek ya da küçük parçalara ayırdıktan sonra katı meyve sıkacağına koyarak suyunu çıkarın. Elde ettiğiniz soğan suyunu küçük bir kaba alın ve kulak temizleme pamuğunu soğan suyuna batırarak ıslatın. Daha sonra bu pamukla kulağınızın çok fazla derinine gitmeden kulağın iç kısmını silin. Bu uygulamayı gün içerisinde 2 ya da 3 kez tekrarladığınızda kulak ağrınız hafifleyecektir.

Zeytinyağı

Faydalı yağ asitleri ve mineraller yönünden zengin içeriğiyle birçok hastalığa şifa olan zeytinyağı kulak ağrısının önlenmesinde de yaygın bir şekilde kullanılan doğal bir üründür. Kulak ağrınızın geçmesi amacıyla 4 damla organik zeytinyağını kulağınıza damlatın. Bu şekilde 5-6 dakika bekledikten sonra ağrı kısa sürede geçecektir.

Sarımsak

Sahip olduğu antioksidanlar ve faydalı maddelerle doğal bir antibiyotik olan sarımsak kulak ağrısının önlenmesinde en etkili bitkilerin başında gelir. Bu uygulama için öncelikle 2 diş sarımsağın kabuğunu ayıklayın ve küçük parçalara ayırdıktan sonra havanda dövün. Dövülmüş sarımsağın üzerine 2 yemek kaşığı susam yağı ilave edin. Malzemeleri özdeşleşinceye kadar karıştırdıktan sonra uygun bir kaba alın ve 2 dakika ısıtın. Son olarak karışımı süzgeçten ya da temiz bir tülbentten geçirerek posasını ayırın. Elde ettiğiniz sıvıdan sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez ağrı olan kulağa 1-2 damla damlatın.

Kulak ağrısı, neden olur kulak ağısına ne iyi gelir doğal evde doğal yollarla nasıl geçer? Makalemizde bunların cevaplarını bulabilirsiniz. #KulakAğrısı #Sağlık #ŞifalıBitkiler #SoğanKürü #Sarımsak #ZeytinYağı #DoğalTedavi

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın