Kurdeşen (Ürtiker) alerjisi için doğal tedavi yöntemleri

Ürtiker olarak da bilinen kurdeşen hastalığı deri üzerinde kaşıntıya, kabarmalara, yanma hissine ve kızarıklığa neden olan bir cilt sağlığı problemidir.

Kurdeşen, en çok görülen cilt sorunları arasında yer almaktadır. Alerjenlerle temas edilmesi durumunda, cilde basınç uygulandığında ya da sıcak ve soğuk havaya maruz kalındığında kurdeşen ortaya çıkabilir. Bu nedenle kurdeşen ile başa çıkabilmenin yollarını bilmek gerekir. Evde rahatlıkla uygulayabileceğiniz 3 tedavi yöntemi ile bu sorunun üstesinden gelmeniz mümkün.

Kurdeşen nedir?

Kurdeşen, kaşıntı belirtisiyle ortaya çıkan, kaşıntıların şiddeti nedeniyle oluşan ağrı, acı ve yaralarla seyreden bir alerji çeşididir. Ciltte kırmızı renkte lekelerin oluşup, en fazla 24 saat boyunca görüldükten sonra kaybolmasıyla bilinen kurdeşen, çoğu zaman alerjen maddelerle temas nedeniyle ortaya çıkar. Antihistamin ve kortikoid içerikli krem ve merhemlerle tedavi edilebilen kurdeşenin tedavi yolları ne yazık ki sınırlıdır. Fakat bazı bitkilerin ürtiker üzerindeki faydaları da kanıtlanmıştır. Bu bitkiler ile uygulayacağınız basit tedavi şekilleriyle ürtiker sorununu azaltmanız mümkündür.

Kurdeşen tedavisi için doğal yollar nelerdir?

C Vitamini tüketimini artırın

Kurdeşen (Ürtiker) alerjisi için doğal tedavi yöntemleri

Histamin akışının kontrolünde buyuk rol oynayan C vitamini, kurdeşen sorununun hafiflemesine de yardımcı olmaktadır. Doktorlar tarafından da önerilen C vitamini içerikli besinlerden olan portakal, mandalina ve diğer turunçgiller, büyük oranda emilebilen C vitamini ihtiva eder. Bunun yanı sıra; papaya, çilek, kivi, guava vb. C vitamini deposu olan meyvelerden de günde en az bir tane tüketerek kurdeşen belirtilerini azaltabilirsiniz.

Elma sirkesi

Kurdeşen (Ürtiker) alerjisi için doğal tedavi yöntemleri

Antihistaminik özelliğiyle birçok sağlık sorununa fayda sağlayan elma sirkesi, ürtiker için de çok önemli bir takviyedir. Genel olarak salata ve çorbalarda kullanılan elma sirkesi, cilt sağlığına da oldukça faydalıdır. Örneğin; temiz bir pamuğu elma sirkesine bandırarak, ürtiker nedeniyle etkilenmiş bölgelere kompres uygularsanız, kaşıntı ve hassasiyetin azaldığını görebilirsiniz. Eğer ürtiker nedeniyle etkilenen bölge büyükse, elma sirkesini bir miktar suyla incelterek cildinize rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Fesleğen banyosu

Kurdeşen (Ürtiker) alerjisi için doğal tedavi yöntemleri

Mutfakta sıkça kullanılan, pencerelerin vazgeçilmez bitkilerinden biri olan fesleğen, ürtiker hastalarının sorununa da büyük ölçüde çare olmaktadır. Kurdeşen belirtilerinin kısa sürede ortadan kalkmasını sağlayan fesleğeni şu şekilde kullanabilirsiniz;

Malzemeler:

  • 1/2 litredir
  • 1 yemek kaşığı toz halde kurutulmuş fesleğen
  • 4 yemek kaşığı taze fesleğen yaprağı

Hazırlanışı ve uygulanışı:

Suyun içine toz haldeki fesleğeni ekleyerek güzelce karıştırın. Hazırladığınız karışımı bir tencereye alarak orta ateşte kaynamaya bırakın. Kaynamaya başlayan suyun içine taze fesleğen yapraklarını ekledikten sonra, birkaç dakika boyunca karıştırarak işleme devam edin. Ocaktan alıp soğumaya bıraktığınız fesleğenli suyu, banyo suyunuza ekleyerek rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ürtiker oluşan bölgelere özellikle bu sudan temas ettirmeniz gerekir.

Kurdeşen (Ürtiker) alerjisi için doğal tedavi yöntemleri #Kurdeşen #Ürtiker #Sağlık #Alerji

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın