Maydanoz sapının muhteşem 13 faydası

Salatalara lezzet katan maydanoz yeşiller grubuna giren bir sebze türüdür. Lakin maydanozun kendisi kadar sapı da çok faydalıdır.

Maydanoz ayıklanırken sapı genellikle çöpe atılır. Genel olarak faydalı bitkidir. Aslında bu çok yanlış bir davranıştır. Maydanozun faydalı olan bu bölümünü çöpe atmamak çok doğru bir davranış olacaktır. Bundan dolayı maydanozu sapı çok kıymetlidir.

Maydanoz nedir?

Tam bir şifa deposu olan ve küçük yapraklı yeşil sebze türü olan kalp dostu maydanoz, salata ve diğer yemeklerde kullanılan lezzetli bir besin maddesidir. Maydanozgiller ailesine mensuptur.

Maydanozun tarihi

Yetiştirilmesi çağlar öncesine dayanan maydanoz eski Yunanlılar tarafından çok kullanılmıştır. Maydanozun faydasına o kadar inanmışlar ki eski Yunanlılar tarafından kutsal bir sebze olarak ilgi görmüştür. Öte yandan yemeklerde maydanozu süs amaçlı olarak ilk Romalıların kullandığını görürüz.

Maydanozda hangi mineral ve vitaminler bulunmaktadır?

Maydanoz bitkisinde A, C ve K, B6 ve B12 vitaminleri bolca bulunmaktadır. Kalorisi düşük olduğundan dolayı diyet yapanların listesinde ilk sıralarda yer alır. Öte yandan bir tutam maydanoz bir kişinin günlük alabileceği C vitamini ve demir ihtiyacını karşılamaktadır. Bunlara ilaveten maydanozda folik asit, çinko, bakır, demir, tiamin, kolin, kalsiyum ve potasyum bulunmaktadır. Ayrıca maydanozun yaprağında yağ, protein, karbonhidrat ve enerji bulunmaktadır.

Maydanoz sapının 13 muhteşem faydası

Vitaminler ve mineraller bakımından oldukça zengin olan maydanozun sayılmayacak kadar birçok faydası bulunmaktadır. Peki, maydanoz sapının faydaları nelerdir? İsterseniz gelin birlikte göz atalım.

Maydanoz sapının 13 muhteşem faydası
Maydanoz sapının 13 muhteşem faydası

Kan pıhtılaşması ve kemik sağlığını korur:

Maydanozun içeriğinde barındırdığı K vitamini vücutta kan pıhtılaşmasını düzenlemeye yardımcı olur. Buna ilave olarak kemiklerin güçlenmesinde önemli derecede bir rolü bulunmaktadır.

Cilt sağlığı için oldukça faydalıdır:

Maydanoz sapı ve yaprakları erken kırışmayı önleyici içeriğe sahiptir. Ayrıca saç diplerini besleyerek kepek oluşumunun önüne geçer. Ayrıca saçlarda bitin oluşmamasında bir kalkan görevi görür.

Mesane / böbrek sistem sorunlarını ortadan kaldırır:

Maydanozda myristicin ve apiole isimli iki adet iyileştirici bileşen bulunmaktadır. Bu bileşenler idrar atılımını fazlaştırır ve idrar yolları enfeksiyonlarına sebep olan bakterileri yok ederek vücutta biriken toksinleri zararsız bir duruma getirir. Öte yandan böbrek taşı ve diğer İdrar yolu problemlerini önlemeye yardımcı olur.

Eklemlere faydalıdır:

Eklemlerde oluşabilecek veya oluşan ağrı, sızı ve şişlikleri geçirmeye yarar.

Detoks etkisi vardır:

Maydanoz insan metabolizmasını çalıştırabilen ve bedende toplanan suyun dışarı atılmasını sağlayan bir bitki olmakla birlikte iyi bir detoks etkisi gösterir.

Görüşü iyileştirir:

Göz sağlığı ve görüşü için iyi bir bitkidir. Maydanozda lutein ve zeaksantin isimli 2 adet antioksidan bulunmaktadır. Bu 2 adet bileşen ışıktan yayılan zararlı dalga boylarından gözün retina bölümünü korumaya yardımcı olur. Bu da kişiye iyi bir görüş sağlar.

Kanser riskini azaltmaya yardımcı olur:

Maydanoz, prostat, deri, sindirim ve meme kanserlerinin oluşmasında engelleyici bir faktördür. Çünkü maydanozun içeriğinde bulunan chlorophyll ve flavonoid isimli 2 adet apigenin antikanser özelliği vardır. Ayrıca apigenin, iltihap karşıtı ve iyi bir antioksidandır.

Bağışıklık sistemini düzenler:

Maydanoz sapı ve yaprakları alerjilere, çölyak, MS, hastalığı, romatoid artrit ve kronik inflamatuar problemlere karşı oldukça savaşçı bir ruha sahiptir. Tüm bunlar bağışıklık sistemini düzenlemeye yardımcı olur.

Hastalıklara karşı koruyucudur:

Diyabet hastalığına, kolon (bağırsak) kanserine ve astıma varıncaya kadar farklı hastalıklar için maydanoz müthiş bir koruma sağlar. Ayrıca Muhteşem bir C vitamini kaynağıdır. Bundan dolayı hastalıkların oluşmasında etkili olan serbest radikallerin yok etmeye yardımcı olur.

Beyin sağlığına iyi gelir:

Maydanoz hafızayı güçlendirerek kişide öğrenme faaliyetini artırır. Bunun sonucunda alzheimer ve parkinson gibi hastalıklara yakalanma riskinin düşürür.

Kan damarlarını korumaya yardımcı olur:

Maydanozda folik asit bulunmakta. Folik asit ise kan damarlarını koruyan bir etkendir. Kan damarları hastalıkları olan kalp krizi ve felç geçirme riskini minimum seviyeye indirmede önemli bir rol oynar.

Stres zamanlarında insana rahatlık verir:

Maydanozun sapı ya da yaprakları çay olarak tüketildiğinde gün boyunca oluşan yorgunluğun yok edilmesinde etkisi vardır. Ayrıca kişiye sakinlik kazandırır ve sakin düşünmesine imkân verir.

İyi Bir ağrı kesicidir:

Maydanozda çok iyi bir ağrı kesici özelliği bulunmaktadır. Bundan ötürü baş ağrısına ve diş çürüklerinin yol açtığı ağrılara iyi gelir.

Maydanozun sağlık riskleri nelerdir?

Maydanozun sağlık riskleri nelerdir?
Maydanozun sağlık riskleri nelerdir?

Maydanoz da birtakım sağlık riskleri bulunmaktadır. Özellikle maydanozun suyu çok güçlü bir etkiye sahiptir. Bundan dolayı günlük 30 mililitreyi geçmemelidir. Daha önceki yaşamlarında detoks yaptırmayanlar özellikle Buna dikkat etmelidir. Hamile bayanlar ile Böbrek taşı olan kişiler maydanoz suyu tüketmemelidir. Buna ilave olarak yüksek seviyede kalsiyum içeren gıdalar ile maydanoz aynı anda tüketilmemelidir. Maydanozun içeriğinde bulunan K vitamini kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Maydanoz iyi bir idrar sökücü olduğundan dolayı maydanozun aşırı tüketimi neticesinde fazla su kaybı yaşanacağından dolayı baş dönmesi yapabilir. Ayrıca yine tansiyon düşürücü etkisi olduğundan dolayı kişilerde denge problemi meydana getirebilir.

Maydanoz sapının muhteşem 13 faydası

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın