Sponsorlu Bağlantılar

Meme Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavi Yöntemleri Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Meme Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavi Yöntemleri Nedir?

Meme kanseri korkulu rüyanız olmasın erken tanı ile tedavisi mümkün olan bir hastalıktır.

Erken tanı hayat kurtarır!

 

Meme kanseri hakkında bilinmesi gerekenler;

Ne yazık ki meme kanseri son yirmi yılda iki kattan fazla artış göstermiştir. Her sekiz kadından biri meme kanseri riskini taşımaktadır. Meme kanserinin 25 yaşından itibaren her kadında görülme riski vardır. Özellikle 40 yaşından itibaren kadınların her yıl düzenli olarak doktor kontrolünden geçmeli gerekirse meme ultrasyonu veya mamografi çekinmesi gerekir. Bu durum erken tanı için oldukça önem taşımaktadır. Yaşın ilerlemesi ile birlikte meme kanseri riski de artmaktadır. Bu yüzden genetik faktörler de göz önüne alınarak ailede kanser hikayesi olan kişiler daha temkinli olmalıdırlar. Meme kanseri çevresel faktörler, sigara ve alkol tüketimi bilinçsiz kullanılan hormon ilaçları ve genetik bir yatkınlık sebebiyle gelişmesi söylense de nedeni tam olarak bilinmemektedir.

 

Meme kanseri meme dokusunda bulunan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalarak büyümeleriyle ortaya çıkar. Süt bezleri ve süt kanallarında bulunan hücrelerde gelişirler.

Diğer kanser türlerinde olduğu gibi meme kanserinde de erken tanı oldukça önemlidir. Meme kanseri çok yavaş ilerleyen bir kanser türüdür. Kanser ilerleyene kadar hiçbir belirti göstermeyebilir. Bu yüzden hastanın fark etmesi de zaman alabilir. Meme kanserinde, Kanserli hücreler büyüyüp çoğaldıkları zaman ise hızlı bir şekilde diğer organlara nufüs ederler. Tehlikeli ve sık karşılaşılan bir kanser türü olduğu kadar erken tanı ile tedavisi mümkündür.

Meme kanseri belirtileri nelerdir;

Meme kanseri belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak ve yıllık rutin kontrollerinizi yaptırmak size erken tanı konulmasına olanak sağlayarak hayat kurtarır.

 • Memede ve ya koltuk altında ele gelen hareketli sert bir yapıya sahip ağrısız kitle.. çok nadir ağrılı olabilir.
 • Bu kitleler hızlı bir şekilde çoğalarak büyüyebildikleri gibi uzun bir zaman sabit kalan kitlelerde bulunmaktadır. Her türle ele gelen kitle hissedildiğinde doktora danışmak en doğrusu olacaktır.
 • Meme boyutunda görülen anormallikler bir memenin diğerinden büyük ve küçük olması gibi
 • Meme başında görülen kızarıklık meme başının içine çökmesi ya da meme başının renginde görülecek anormal değişiklik
 • Meme yüzeyinde görülen morluklar, kızarıklıklar, yaralar oluşması, gözle görülür bir şekilde şişliklerin meydana gelmesi ve damarlar da genişleme olması
 • Meme ucundan iltihaplı ve ya kanlı akıntı gelmesi
 • Meme başı etrafında şişlik ve kabuklanma olması durumu

Meme kanserinde risk faktörleri, genetik faktörler ile birlikte alkol ve sigara tüketimi başrolde oynamaktadır. Özelikle ailede kanser hikayesi olanlar büyük risk gurubunda yer almaktadır. Kadınlarda 40 yaşından sonra menopoz ile birlikte risk gurubuna girmektedir.  Erken ya da geç adet olan gençler de aynı şekilde risk taşımaktadır. Kanser görülme riski emziren annelere nazaran çocuk sahibi olmayan kadınlarda daha çok görülmektedir. Bebek sahibi olmak emzirmek kanser riskini düşürmektedir. 0 ile 15 yaş arasında radyoterapi görmekte meme kanseri riskini artırmaktadır.

Meme kanseri türleri, hastadan alınan biyopsi ile belirlenerek teşhis konulur Biyopsi alınmadan kanserin iyi huylumu yoksa kötü huylumu olduğunu anlamak zordur. Alınan biyopsi sonucunda kesin tanı yapılır.

 

Meme kanseri teşhisi erken tanı ile büyük önem taşımaktadır. Meme kanseri teşhisinde görülen kitleler genellikle iyi huylu olup her on kitleden sekizi iyi huylu olmaktadır. Memede ya da koltuk altında bir kitle fark ettiğinizde hemen bir jinekoloji uzmanına başvurarak Erken tanı ile meme kanseri teşhis edilmelidir.

Meme kanseri tedavi yöntemleri

Meme kanserinde tedavi yöntemine karar vermek hastalığın evresine hastanın yaşına bağlı olarak değişir.

 • Radyoterapi yöntemi yani ışın ile tedavi
 • Cerrahi yöntem ile tedavi
 • Kemoterapi ile tedavi yöntemi
 • Ve son olarak hormonoterapi yani bir diğer adıyla hormon tedavisi

TÜM KANSER TÜRLERNDE OLDUĞU GİBİ MEME KANSERİNDE DE ERKEN TANI ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİDİR. GELİŞEN TIP, TEKNOLOJİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ SAYESİNDE KANSERDEN KURTULMAK MÜMKÜNDÜR.

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın