Menenjit nedenleri? Belirtileri ve tedavisi?

Menenjit; beyin yapısı ve tüm omuriliği saran meninks adı verilen zarın iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.

Menenjit nedir?

Menenjit hastalığına neden olan etkenler; bakteriler,virüs ve mikro organizmalardır. Bulaşan kişinin bağışıklık sistemine göre hafifçe atlatılabilir veya ciddi tehlikeler ortaya çıkarabilir. Bir çocukluk dönemi hastalığı olmasına rağmen, bebeklerde ve genç erişkinlerde de görülebilir.

Belirtileri nelerdir?

Menenjit, grip veya soğuk algınlığı tarzında görülen hastalıkları taklit edebilir. Belirtiler birkaç saat veya gün içerisinde yoğunlaştığında durum tüm ciddiyeti ile ortaya çıkmış olur. Başlıca belirtileri; halsizlik, ateş, bulantı-kusma, ense sertliği, uykuya eğilim, tepkisizlik,konsantrasyon bozukluğudur. Yeni doğan bebeklerde menenjıt belirtileri; yüksek ateş, sürekli ağlama, hareketlerde azalma ve kasılmalar, bıngıldaklar da dışa doğru kabarıklık, bebeğin vücudunda ya da boynunda görülen sertliktir.

Nedenleri nelerdir?

Menenjitin en sık nedenleri arasında virüsler(meningokoklar,pnömokoklar,listeria) gelir. Bunun dışında genetik yatkınlık, ailede menenjitin öyküsünün olması menenjıt tablosunun ortaya çıkmasında önemli bir role sahiptir.

Risk faktörleri nelerdir?

Günümüzde pek çok bakteriyel menenjıt menenjit aşısı ile önlenebilmektedir. Fakat toplu ortamlarda menenjit bulaşma riski çok yüksek olduğu için çocukluk dönemi içerisinde aşı takvimine göre gerekli menenjit aşısı yapılmalıdır. Yurt,kreş,kışla ve okul ortamlarında bulunan bireylerin aşılanması ve menenjitin bulaşması önlenmelidir. Gebelik döneminde menenjitin riski yüksektir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, alkol ve madde kullanımı, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçların kullanılması menenjit riskini artırır.

Menenjit nasıl bulaşır?

Hapşırma,öksürme, öpüşme, ortak diş fırçası kullanımı, ağız içi sekresyonlar ile bulaşır.

Menenjit tanı ve tedavisi

Menenjitin belirtileri belirgin bir şekilde ortaya çıktığında, alanında uzman hekimlere veya acil servislere başvurulması gerekir. Tüm tetkik ve tedavinin yapılabilmesi için bireyin hastanede kalması gerekir. Bu süreç içerisinde hastanın bel bölgesinden girilerek iğne yardımı ile beyin omurilik sıvı alınır. Alınan sıvının incelenmesi ile kesin tanı koyulur. Beyin içi hasar kontrolü ise bilgisayarlı tomografi ile yapılır. Bakteriyel menenjitin tedavisinde, antibiyotik tedavisi uygulanır.

Menenjit tanı ve tedavisi

Menenjitin komplikasyonları nelerdir?

Menenjitin belirtileri basit hastalıklarla karıştırılabilindiğinden fark edilmesi gecikebilir. Geciken viral menenjitler kendiliğinden geçmez ve ölümle sonuçlanabilir. Bakteriyel menenjitler, erken tanı koyulduğunda tedavi edilebilinir fakat hastalık sonrası çeşitli komplikasyonların görülmesine neden olabilir. Başlıca komplikasyonlar şöyledir

  • İşitme bozuklukları
  • Beyin hasarı
  • Görme bozuklukları
  • Bellek sorunları
  • Yürüme problemleri
  • Epilepsi
  • Şok
  • Ölüm

Menenjitten korunma yolları

Aile öyküsünde menenjıt var ise, rutin kontrollerin yapılması ihmal edilmemelidir. Kişisel eşyaların ortak kullanılmamalıdır. Kalabalık ortamlarda olan birey ve çocuklara menenjit aşısı yapılmalı, menenjitten korunma yolları hakkında çeşitli sağlık eğitimleri verilmelidir. Hapşırırken, öksürürken el ile ağız kapatılmalı, ağız içi sekresyon ile temas edilmemelidir. Hamile ve çocuklar mevsim sebze ve meyvelerini iyice pişirerek tüketmelidir.

Menenjit nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın