Mermer ve fayans için evde temizleyici yapımı

Evde temizlik ürünlerimizi neden kendimiz hazırlamıyoruz? Mermer ve fayans yüzeyler için evde temizleyici yapımına bir göz atalım isterseniz.

Evinizde yer alan mermer yüzeyler, fayans kaplamalar zamanla kirlenir, kararmaya ve aşınmaya başlar. Bu olumsuz durum hem kötü bir görselin oluşmasına hem de ekstra maliyetin ortaya çıkmasına neden olur. Piyasada satılan ve asit içerikli temizleyiciler mermer ve fayans yüzeylerin aşınmasına, yüzeyin zamanla kararmasına neden olur. Evinizde yer alan fayans ve mermer yüzeylerin kolay bir şekilde temizlemesi, parlak ve yansıyan yüzeyleri ile evinize ferah bir hava katması ve en önemlisi size ekstra bir maliyet oluşturmaması için ev yapımı temizleyiciler ile temizlemeniz gereklidir. Ev yapımı temizleyici karışımlar kimyasal olarak fayans yüzeyleri temizledikleri gibi sağlık açısından da her hangi bir zararı yoktur. Bu yöntemleri birlikte inceleyelim.

Evinizde mermer ve fayans yüzey temizleyici yapabileceğiniz 4 yöntem

  1. Öncelikle 2 litre sıcak suyu bir kabın içine boşaltın. Sıcak su içine alkali özelliği çok yüksek olan karbonat ekleyin. 2 litre su için ortalama 50 gram karbonat kullanmanız yeterli olacaktır. Oluşan karışıma aroma kazandırmak için portakal yağı veya ananas yağı ekleyebilirsiniz. 20 dakika kadar çözünmesini beklediğiniz karışımı artık fayans yüzeylerine ve mermer yüzeylere uygulayabilirsiniz. Fayans derz aralarına da kullanabileceğiniz bu karışım hem çok iyi bir kir sökücü hem de çok iyi bir yüzey parlatıcıdır.
  2. Piyasa da çamaşır suyu olarak bilinen hidroklorik asitlerin yüzey aşındırma özelliği vardır. Bu özelliklerini nötrlemek adına 3 litre su içinde yarım litre çamaşır suyu ekleyip daha sonra üzerine bazik özelliği çok yüksek olan kekik suyu veya amonyak ekleyin. Elde ettiğiniz karışım hem iyi bir temizleyici olarak kullanılabilir hem de mermer yüzeyleri aşındırmadan temizlemenizi sağlar.
  3. Bir kap içine bir litre sıcak su ve 25 gram karbonat ekleyip üzerine de yarım litre amonyak eklediğinizde çok güçlü bir temizleyici elde etmiş olursunuz. Bu karışımın mermer yüzeylerde ve fayans yüzeylerde aşındırma etkisi olacaktır. Bu nedenle doğrudan yüzeylere dökmeden sadece bir sünger yardımı ile silmeniz ve hemen ardından nemli bir bez ile yüzeyleri durulamanız gereklidir. Fayans ve mermerlerin yüzeylerinde oluşan tüm lekeleri, kirleri bu yöntemle kısa süre de ortadan kaldırabilirsiniz.
  4. Evde yapabileceğiniz karışımlardan biri de limon, karbonat ve sirkeli su karışımıdır. 20 gram karbonat, yarım litre sirke ve 2 adet limon suyundan elde edeceğiniz karışım çok güçlü bir temizleyici olacaktır. Asit ve bazik temizleyici ürünlerin bir arada olduğu bu karışım çok güçlü bir temizleyici olacağı gibi çok ekonomik fiyatlara elde edebileceğiniz bir karışım olacaktır.

Mermer ve fayans için evde temizleyici yapımıKarışımlarda kullanılan asidik ve bazik özellikli ürünleri tek başına mermer ve fayans yüzeylerde kullanmamalısınız. Aşındırma özelliği bulunan asidik özelliği yüksek ürünler anlık olmasa da bir süre sonra yüzey döküntüleri oluşmasına neden olacaktır. Bu nedenle karışımları uygulamak istediğinizde verilen oranlara riayet ederek yapmanız hem ekonomik açıdan size zorun yaşatmaz hem de hayal kırıklığına uğramamış olursunuz.

Mermer ve fayans için evde temizleyici yapımı

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın