Sponsorlu Bağlantılar

Nedenleri ve Tedavi Yöntemleriyle Kadın Hastalıkları

Kadın hastalıkları olan rahim ağzı kanseri, miyomlar, adet düzensizlikleri, çikolata kistlerinin nedenlerini ve tedavi yöntemlerini; bazıları içinse belirtilerini ve korunma yöntemlerini içerir.

Sponsorlu Bağlantılar

Nedenleri ve Tedavi Yöntemleriyle Kadın Hastalıkları

Adet düzensizliği

Adet düzensizliği, Kadınların @’ı ile P’sinin etkileyen büyük bir problemdir. Normal adet düzeni 21 ile 35 gün arasındadır. Her bir adet dönemi yaklaşık olarak 2 ile 8 gün arasındadır. Eğer bu durum yirmi bir günden daha sık veya otuz beş günden daha seyrek görülmeye başlandıysa, kadınlar için sorunların olduğu ön görülmektedir. Bunun dışında, kaybedilen kanın miktarında değişiklik olması da aynı soruna işarettir.

Nedenleri

Genellikle ergenliğe geçiş aşamasındaki ilk yıllarda ve menopoza girme aşamasında normal düzenin dışına çıkılır. Özellikle bu dönemlerde görülmesinin sebebi de değişen östrojen ve progesteron hormonu seviyesi. Ayrıca adet düzensizliğine sebep olarak başlıca şu etmenler gösterilebiliriz,
1. Doğum kontrol hapı değişikliği
2. Bazı ilaçlar
3. Rahim içi doğum kontrol araçları
4. Hamilelik veya emzirme
5. Aşırıya kaçan egzersizler
6. Hipertiroid veya hipotiroid
7. Stres (vs)

Korunma Yöntemleri

1. Öncelikle stresi azaltmak

Stresi azaltmak adet düzensizliğine iyi geleceği gibi diğer birçok probleminiz için de çözüm olacaktır. Bunu yapabilmek için de kendiniz için terapi yöntemleri geliştirebilirsiniz veya meditasyon tekniğini deneyebilirsiniz. Ayrıca kahve veya diğer uyarıcı maddelerin tüketimini azaltmak da önemli. Bu tür maddeler uyku düzeninizi bozacağı için stres seviyenizi olumsuz yönde etkileyecekti

2. Yediklerimize dikkat etmek

Hormonları dengede tutmak amacıyla, besin değeri yüksek gıdalar tüketmek ve bedenin hormon yapı taşı olarak kullanabileceği farklı çeşitlerdeki yağ asitlerini de almak oldukça önemlidir.

3. Çevresel Toksinlerden Uzak Durmak

Bazı cilt bakım ürünleri içerdikleri kimyasallardan (parabenler, propen glikol vs.) dolayı, östrojen dengesini bozarak adet düzensizliğine neden olur.

Tedavi Yöntemleri

Adet düzensizliği birçok önemli sorunun belirtisi olabileceğinden dolayı sorunu yaşayan kişilerin jinekolojik muayeneye ve kontrole gitmeleri gerekir. Sorun, uygun antibakteriyel ilaçlarla (Hap, vajinal fitil, enfeksiyon ) tedavi edilir.

Çikolata Kisti

Ender görülmesine rağmen kadınların karşılaştığı rahatsızlıklardan biri de çikolata kistidir. Rahim boşluğu dışında oluşan, rahim içini döşeyen ve adetle dökülen endometreal dokulardır. Diğer bir deyişle yumurtalıklarda oluşan kistlerdir ya da en basit tanımıyla atılamayan adet kanıdır. Çeşitli belirtilerle ortaya çıkabilen çikolata kisti, ileri seviyelere ulaştığında ağrıya ve acıya sebep olmaktadır. Menopozdan sonra görülmez.  Fakat hastalık yerleşmişse ağrı ve acıya sebep olabilir.

Nedenleri

1. Genetik yapı
2. Kısırlık problemi

Belirtileri Nelerdir ?

1. Hastaların öncelikli olarak şikayeti kasık ağrılarıdır.
2. Bir hafta veya on gün öncesinden başlayan sancılı regl ağrısı
3. İdrarda kan görülmesi
4. hamile kalamama gibi başlıca belirtileri vardır.

Tedavi Yöntemleri

Çikolata kistinin tedavisinde laporoskopi ve açık tedavi uygulanmaktadır. Ek olarak fizyoterapi, psikolojik tedavi ve bitkisel tıp tedavi olarak uygulanmaktadır.

Rahim Ağzı Kanseri

Sağlıksız beslenme, sigara içme, küçük yaşlarda cinsel ilişki gibi faktörler rahim ağzı kanseri riskinin artmasına sebep olur. Fakat başlıca sebebi HPV virüsüdür. Serviks kanseri olarak da bilinen, rahim ağzında oluşan kötü huylu bir tümördür. Tüm dünyada kadın jinekolojik kanserlerinde 3. Sırada yer almaktadır.  35-50 yaşları arasında görünümüne daha çok rastlanılır. Sinsi sinsi ilerleyen bir hastalık olduğundan dolayı genellikle ileri safhalarda tespit edilir.

Tedavi Yöntemleri

Bu kanser türü ortaya çıkmadan önce, kanserin kendisine göre daha kolay tedavi edilebilen, hastalığın öncülü olarak bazı durumlar oluşabilir. Eğer erken teşhis yapılamadıysa ve bu öncülü durum kanser haline geldiyse ve hastalık sadece rahim ağzındaysa yani erken evredeyse cerrahi yöntem uygulanır. Bu cerrahi yöntemle vajinin üst kısmı, rahim ağzı ve rahim, rahmin etrafındaki parametrium adındaki dokular, lenf bezleri ve hastanın yaş grubuna göre yumurtalıklar çıkmak zorundadır. Bu yöntem tam olarak uygulandığında hastanın yaşam süresi uzar. Buradan çıkan materyaller incelendiğinde rahim dışına çıkmış kanser yayılımı söz konusuysa hastanın daha sonra kemoterapiyi ve radyoterapiyi ek olarak alması gerekebilir.

Miyomlar

40 yaş civarından yaygın olmasıyla birlikte her 3-4 kadından birinin hayatının bir evresinde mutlaka görülmesi beklenen bu hastalık, kadınlarda en sık görülen rahatsızlıklardan biridir. Sıklıkla kalıtsal bir hastalıktır.
Miyomlarla ilgili şikayetlerin başını şiddetli ağrı ve sancıyla geçen regl dönemidir. Bu tür olanları kötü huyludurlar. Rahim duvarının dışında oluşurlar. İyi huylu olanları ise kesik kesik kanamalara veya uzun süreli adet dönemlerine neden olur.
Doğumla silinir menopozla geçtiğine inanılan miyomlar aslında gebelikte rahim büyüdüğü, kanlandığı için doğumla daha çok büyür. Menopozla ise birkaç cm. fark edilse de tamamen silinip yok olmaz.

Tedavi Yöntemleri

Damar içerisinden girilip rahim damarlarının içerisinden ilerleyerek çok ince cihazlarla miyomu  besleyen damarlara ulaşılıp tıkanmasına dair yöntemler mevcuttur. Bu yöntem sonunda miyomlar sertliklerini kaybedip yumuşamaya başlarlar. Birkaç yıl içinde bu miyomlar iyice küçülüp ortadan kalkabiliyorlar.

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın