Parmak tatlısı tarifi

Yapılışı çok kolay ve hızlı olan güzeller güzeli parmak tatlısı, hafif tadı ile de midenize bayram yaptıracak türden bir tatlıdır.

Parmak tatlısı, tatlı tadını ziyadesi ile aldığınız bir tatlıdır. Belirli bir yöresi yoktur. Hemen her yörede yapılır. Bazı yörelerde adına hurma tatlısı da denilir. Bursa kenti ve havalisin de daha çok yaygındır. Sivasın kalbur tatlısı ile aynı şekilde yapılır.

Tatlı deseniz gerçekten tatlı ancak bu kadar hafif bir lezzet tatmadınız denilebilir. Yedikçe yemek istiyorsunuz. Şekerin dengesi ile damağınızdaki kıvır kıvır dağılan bir haz almanız bu lezzetin ön plana çıkan taraflarıdır. Kıvamının şerbet ile harmanlanması sayesinde hem tatlı hem hafif bir lezzet elde edeceksiniz.

Parmak Tatlısı Malzemeleri;

  • 1 paket margarin ya da iki kaşık tereyağı,
  • 2 tane yumurta,
  • 3 kaşık irmik,
  • Yarım bardak toz şeker,
  • Kabartma tozu,
  • Yeteri miktarda un,

Şerbeti İçin:

  • 4 bardak su,
  • 3 bardak toz şeker,
  • Yarım limon,

Üstü İçin:

  • İrmik

Hazırlama Süreci;

Parmak tatlısı takribi 30 dakikadır.

Parmak tatlısı tarifi

Parmak tatlısının yapılışı;

Şerbettir tatlıyı coşturan

Şeker ateşin üstündeki tencereye konulur. Eriyik hale gelene kadar karıştırılır. Üstüne ağır bir şekilde su dökülür. Kaynatılır. Limondan elde edilen suyu da ilave edin. Eriyik şekerler eriyene değin bu devam ettirilir.

Hamurdaki kıvam

Unu, tereyağını, yumurtayı ve sıvı yağını katın. Şeker ile yumurta bir kapta ev aletleri aracılığı ile iyice çırpılır. Yaklaşık beş dakika süren bu çırpma işleminin ardından kabartma tozu ilave edilir. İyice yoğurulur. Yoğurma işleminin ardından fırın ısıtılır. 180 dereceye ayarlanmış fırın ısınır iken, bir miktar dinlenmiş hamur normal parmak gibi şekle getirilir.

İrmik buluşması

Tabağın içine irmik koyun. Parmak tatlılarını irmiğe bandırıp, sıvı yağla ıslatılan tepsiye dizilir. Isıtılan fırına tepsi konulur. 20 ila 25 dakika kadar pişirilir. Üstü nar gibi olunca fırından alınır. Fırından çıkarıp ılıması beklenir. Şerbette ılık olarak dökülür. Kolay parmak tatlısı tarifi ile lezzette buluşmanıza, afiyet olsun.

Pişirme süresi;

Parmak tatlısı pişirme işlemi takribi yirmi beş dakika kadardır.

Kaç kişilik;

Parmak tatlısı 4 kişiliktir.

Servis önerisi;

Üstüne Antep fıstığı ya da kaymak ile veyahut ta yanında dondurma ile servis edilmelidir.

Kaç kalori:

Parmak tatlısının kalorisi takribi 225’tir.

Parmak tatlısı tarifi!

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın