Püreli rosto köfte tarifi

Kolay bir şekilde yapabileceğiniz, zamanınızı çok fazla almayacak rosto köfte, sunarken patates püresi yatağında sunabilirsiniz.

Rosto köfte tarifleri genel itibarı ile batı kültürü ürünüdür. İspanyol menşelidir. Davet ve ziyafetlerin ana yemeği Rosto Köftedir. Köftenin yapısındaki besleyici vitamin ve proteine, içine katılan yumurtalar ve yanında sos olarak verilen bezenti ile oldukça besleyici bir hal almaktadır. Lezzetli tariflerin mimarı ile damak tadınıza hitap ediyor.

Öncelikle hazırlanması gereken içine koyulacak malzemelerin hazırlığıdır. Sonrası gayet kolay ve zevkli bir pişirme süresi olacaktır. Sunumunda patates püresi muhakkak olmalıdır. Püre ile Rosto birbirlerini lezzet bağlamında bütünleyen lezzetlerdir. Domates soslu ikram da olursa lezzetine lezzet katar. Tüm lezzetleri ile bulabilirsiniz.

Rosto köfte tarifi malzemeleri;

 • 750 gr kıyma
 • 50 gr ekmek içi
 • 150 gr soğan
 • 4 yumurta
 • Tuz, karabiber

Rosto köfte yapılışı kıvamı;

 • 3 katı yumurta
 • Yarım kahve fincanı iç bezelye
 • 1 havuç
 • 50 gr tereyağı
 • Domates salçası
 • 1 bardak su

Hazırlama Süreci;

Takriben 35 dakika sürer.

Püreli rosto köfte tarifi
Püreli rosto köfte tarifi

Nasıl yapılır;

Kıymanızın en az iki defa çekilmiş olmasına dikkat edin. Hafif şekilde ıslak bayat ekmek içini kıyma ile iyice yoğurulur. Soğanlar rendelenir. İsterse de beceriniz ölçüsünde ince şekilde bıçakla kıyılır. Soğanlar da ilave edilip yoğurulur. Tuz, yumurtalar ve baharat ilave edilir. Yoğurma işlemi oldukça önemli olduğu için en az 15 dakika iyice yoğrulur. Yoğurulan karışım düz bir satıh ya da tepsi üstüne alınır.

Protein ve sebze

Üç adet yumurta yaklaşık 10 dakika kaynatılır. Havuçlar haşlanır. Köfte harcı kalınlık yaklaşık bir parmak kadar olmalıdır. Ellerinizi yağlayıp harcı uzunlamasına yayın. Zeytinyağıyla yağlanmış el ayası ile üstüne baskı uygulanıp düzleştirilir ve kıyma takribi 1 parmak kadar kalınlıkta ve 18-20 santim eninde olmak üzere dar ve uzun bir şekilde yayılır. Yumurtalar boylamasına yarıdan kesilir. İntizamlı bir şekilde dizilir. Yumurtaların çevrelerine haşlanmış havuçlar ve bezelye içi bezenir. Yayılmış karışım rulo durumu aldırılır.

Tereyağı

Tereyağı eritilir ve tepsinin üstüne serpilir. Karışım rulonun ekli yanı aşağıda tepsi üstünde kalacak şekli ile yerleştirilir. Kalan yumurta rulo karışımın üstüne sürülür. Orta sıcaklıktaki fırına konulur. Üstü pembeleşene değin takribi 45 dakika pişmesi sağlanır. Pişirdikten sonra demlenmesi için beklenir.

Soğuması sağlanan karışım, ister alınıp ister tepsi üzerinde arzunuz kalınlığında, yarım parmak normaldir, dilimlenir. Hafif ateşte köfteler ısıtılıp üzerine sosu yanına püresi konup servis yapılır.

Pişirme süresi;

Pişirme süresi takriben 15 dakikadır.

Kaç kişilik;

Tarifin 5 kişiliktir.

Servis önerisi;

Servis yaparken patates püresi olmaz ise olmazıdır.

Kaç kalori:

Yemeğin kalori bilgisini takriben 575 kaloridir.

Püreli rosto köfte tarifi

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın