Pürüzsüz Cilt Sırları ve Evde Doğal Yöntemlerle Yapılabilecek Bakımlar

Pürüzsüz bir cilt her kadının arzu ettiği bir şeydir. Bu yazımızda evinizde doğal yöntemlerle pürüzsüz cilt sırları vereceğiz.

Akne, siyah nokta ve tıkanık gözenekler cildin sağlıksız görünmesine sebep olan en önemli etkenlerdir. Doğru bakım yapılmadığı taktirde cilt yüzeyi pürüzlü bir görüntü hakim olur. Özellikle burun üzerinde ve çevresin de isilik tarzında küçük noktalar oluşur. Bunlar aslında temizlenmemiş ciltte oluşan kir birikimleridir. Bunlardan kurtulmakda oldukça kolaydır. Cildin renk tonunun eşit olmaması, kızarıklık ve tahrişli görüntü cilt yüzeyinde ki en büyük problemlerdendir.

Pürüzsüz bir cilt için neler yapılmalıdır ?

Her gün mutlaka cildinizi temizlemeniz gerekir. Makyaj yapsanızda yapmasanız da cilt yüzeyinde kir birikimleri oluşur. Bu kirler gözenekleri tıkayarak siyah nokta oluşumuna da sebebiyet verir. Cilt tipinize uygun bir temizleme ürünüyle cilt sabah akşam temizlenmelidir. Özellikle duş aldıktan sonra cilt yumuşar ve gözenekler açılır bu sebeple peelingler çok daha fazla etki eder. Yağlı cilt yüzeyi diğer cilt tiplerine oranla çok daha fazla siyah nokta ve akne oluşumuna neden olur. Cilt yüzeyinde ki yağ dengelenmediği zaman burun üzerinde kaygan bir görüntü oluşur. Aynı zaman da cilt parlama yaparak üzerine sürülen ürünüde kusabilir. Cildin yağ oranının dengelenmesi için tonik ve peelingler kullanılmalıdır. Her cilt tipinin ihtiyaçlarının farklı olduğu göz önünde bulundurularak ürün seçimi yapılmalıdır. Bunun yanı sıra evde kendinizde cildinizi pürüzsüzleştirmek için kolay karışımlar hazırlayabilirsiniz.

Pürüzsüz Cilt Sırları
Pürüzsüz Cilt Sırları

Doğal Bakım Yöntemleri

Örneğin Türk Kahvesi telvesi ve doğal içerikli yağlar cilt için harika bir peelingdir. Telvenin hafif tomurcuklu yapısı cilt yüzeyinde ki ölü derinin atılmasına yardımcı olur. Dairesel hareketlerle bastırmadan masaj yaparak uygulanması halinde peeling görevi üstlenecektir. Uyguladıktan sonra ılık suyla duralayarak işlemi sonlandırabilirsiniz. Eğer evinizde tonik yoksa maden suyu kullanabilirsiniz. Tamamen doğal içerikli olmasını bir kenara bırakacak olursak herhangi bir hassasiyete sebebiyet vermeden çok iyi tonik vazifesi görebiliyor. Tek yapmanız gereken şey buzdolabın da beklettiğiniz maden suyunu bir pamuk yardımıyla cildinize uygulamak.

Ayrıca soğuk uygulanması halinde gözenek küçültücü bir etkiyede sahip. Gül suyu ise bir çok evde bulunan ve makyaj temizleme görevi üstlenen bir ürün. Gül suyunun cildi canlandırıcı etkisiyle birlikte cilt yüzeyinde ki kirlerden arındırma konusunda da oldukça iyidir. Cilt bakımı yapabilmek için pahalı ürünlere ihtiyaç duymadan evde kendi imkanlarınızla da bu işlemleri rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Cildin çok fazla yıkanmaması gerekmektedir. Cildin yıkanması cildin ph dengesini bozacağından daha fazla yağ üretilmesine sebep olur. Cildin iki seferden fazla yıkanması önerilmemektedir. Eğer cilt yıkanmışsa üstüne mutlaka tonik uygulanmalıdır. Maskeler cildin pürüzsüzleşmesine yardımcı olan bir diğer etkendir. Yine evde kendi imkanlarınızla doğal ürünler kullanarak maske yapabilirsiniz. Bal cilt için besleyici bir içeriktir. Özellikle farklı şekillerde maskelerde kullanılan balı evde limonla karıştırarak maske olarak kullanabilirsiniz. Limonun renk açıcı özelliği sayesinde cilt tonunu eşitlerken aynı zamanda bakımını da yapacaktır.

Pürüzsüz Cilt Sırları ve Evde Doğal Yöntemlerle Yapılabilecek Bakımlar

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın