Sponsorlu Bağlantılar

Reflü tanısı, belirtileri ve önleme yolları nedir?

Reflü hastalığı, genelde ülser ile karıştırılır ancak farklı bir hastalıktır. Reflü belirtilerine sahip olanların vakit kaybetmeden bir uzmana görünmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Reflü, mide asidinin yemek borusundaki kapağın açılmasıyla uzun süre yemek borusuna temas etmesiyle mide yanması şikâyetidir. Bu hastalığı yaşayan insanlarda genellikle yemek borusu kapağı mekanizması oldukça gevşektir. Son zamanlarda birçok kişide görülen bu hastalık yaşam kalitesin bozmaktadır. Sadece midede yanma şikâyeti görülmez. Göğüs kafesinde batma ve sırt kısmında yanma gibi şikâyetlerde sık görülen belirtilerdir. Bu yanma hissi genellikle yemek sonrası ile başlayıp yaklaşık 1 saat kadar sürebilir. Bu süre egzersiz sırasında daha çok artabilir.

Reflü belirtileri

Reflü hastalığı yaşayan insanlarda genellikle geçmeyen kuru öksürükle başlar. Daha sonraki evrelerde yutakta takılma duygusu ile bu şikâyetler devam eder.

Mide asidinin yemek borusuna doğru çıkmasıyla ağızda koku ve kötü tat oluşur. Genellikle mide bulantısı ve karında şişlik gibi şikâyetlerde oldukça sık görülür.

Ağza acı ve ekşi tadında bir sıvı gelmesi

Reflü hastalığı yaşayan hastalar, ileri evrelerde kronik farenjit ve boğaz enfeksiyonları gibi hastalıkları sık yaşarlar. Tedavi sürecini önemsemeyen hastalarda genellikle zatürree ve kronik astım gibi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur.

Uyku süresinde kısa süreli soluk durması ve kısık öksürük gibi şikâyetler görülebilir. Bu belirti ise genellikle astım krizleriyle karıştırılan belirtidir.

Bu hastalığı yaşayan hastalara göğüs ağrısı sıklıkla rastlanır. Hatta göğüs ağrısı olan birçok kişi reflü hastalığı saptanmaktadır. Uykudan dahi uyandırır. Sırt üstü yatma pozisyonda daha çok midede yanma ve ağrı görülür.

Reflü belirtileri
Reflü belirtileri

Tanısı

Endoskopi: Reflü hastalığı belirtileri görülen hastalarda genellikle yemek borusu bir kamera yardımıyla incelenir. Bu sayede yemek borusunda oluşan tahrip ve yaralar detaylı bir inceleme sonucunda tedavi sürecine başlanır.

Baryum Yutmak

Biyopsi: Endoskopi sırasında mikroskobik ortamda doku hücrelerinin incelemesi için doku alınması olayıdır. Doku hücresinin tümör gibi olumsuz durum içinde olup olmadığı araştırılır.

Gün boyu PH izlemek: Gerekli durumda reflü tanısını kesinleştirmek için PH seviyesini ölçerek midedeki asitlik düzeyi hakkında karar verir. Bu sayede midenin asidik derecesine göre ilaç tedavisi verilmektedir.

Reflü hastalığını nasıl önleriz?

Doğru pozisyonda yatın. Yani baş kısmınız gövdenizden daha yüksek yatmayı tercih edin. Yüksek yastıkta yatmak bu açıdan daha faydalı olacaktır.

Yatmadan önce yemek yemeyin. Yemek yediyseniz en az 2 saat sora uyuyun. Aynı zamanda fazla acılı ve ağır yemekler mide basıncını artırdığı için reflü hastalığını yaşama olasılığınız bir hayli yükselir.

Bu hastalığı yaşayan insanla, çikolata yemekten uzak dursun. Çikolata içinde bulunan madde sebebiyle düz kasları gevşetir. Bunun sebebiyle yemek borusu kasları gevşer ve kapak mekanizması bozulabilir.

Asitli içecekler tüketmekten kaçının. Aynı zamanda kafein tüketimi yine mide asidini artırır.

Yemeklerinizde acıyı ve ekşiyi azaltın. Özellikle baharatı fazla kullanan insanların daha sık reflü hastalığı yaşadığı ispatlanmıştır.

Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklar düz kas sistemini bozar. Bu yüzden bahsi geçen hastalık gibi ciddi hastalıkları tetikleyebilir.

Reflü hastalığı, genelde ülser ile karıştırılır ancak farklı bir hastalıktır. Reflü belirtilerine sahip olanların vakit kaybetmeden bir uzmana görünmelidir. #Reflü #ReflüTanısı#ReflüBelirtileri#ReflüÖnlemeYolları #Sağlık

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın