Sponsorlu Bağlantılar

Sabahları Sıcak Su Ve Limon İçmenin Yararları

Sabahları sıcak su ve limon karışımını içtiğimizde vücudumuzda neler olur? Faydaları nelerdir? Bu soruların cevabını makalemizde bulabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Sabahları Sıcak Su Ve Limon

Modern insan, her zaman daha sağlıklı olmak ister. Bunun için çabalar, ancak bu hiçbir zaman yeterli olmaz. Çünkü günlük işlerden dolayı sağlığa pek ayıracak vakti kalmaz insanın. Ama belki bir uğraş ile bu durum değiştirilebilir. Örneğin sabah içeceğini değiştirmek. Sabahları içilen çay veya kahve gibi içecekleri bir kenara bırakıp bunların yerine sabahları sıcak su ve limon içmek sağlık açısından mükemmel bir hamledir. Limonun faydaları yüzyıllardır bilinen bir şeydir. Hastalandığımız zaman annelerimizin bizlere yaptığı nane-limon karışımı veya kış aylarında yapılan sıcak limonatalar, çaya şeker yerine limon sıkanlar ve tabi ki ilaç sektöründe kullanım yeri. Limon, sıcak su ile karışınca hele birde sabahları içilince ortaya pek çok fayda çıkmakta. Günü yoğun bir tempo ile geçen kişiler için ayrıca tavsiye edilir çünkü sıcak su ve limon ayrıca enerji veren içecekler arasında yer alır.

Sıcak Su ve Limonun Yapılışı

Sıcak su ve limonun yapılışı için, öncelikle kullanılacak suyun gayet temiz olması gerekir. Temiz suyu ayarladıktan sonra, su ısıtılıyor. Ancak su çok sıcak olmamalı yani suyun kaynamaması gerekiyor. Daha sonra ayarlanan suya göre yarım veya bütün limonu suya sıkıyoruz, karıştırıp, içiyoruz. Bu sıcak su ve limon karışımını her sabah aç karna uyguluyoruz. Tadı kötü değildir, zaten bir nevi limonatadır. Bu yüzden de gün içinde de rahatlıkla tüketilebilir.

Sıcak Su ve Limonun Faydaları
Sıcak Su ve Limonun Faydaları

Sıcak Su ve Limonun Faydaları

Gayet rahat bir şekilde hazırlanabilen sıcak su ve limon karışımının pek çok faydası da mevcuttur. Sıcak su ve limonun faydaları aslında limonun tüm faydalarını içinde barındırır ve sıcak suyun rahatlatıcılığını da içeriğinde barındırır. Sıcak su ve limonun faydaları ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Sinirime Yardımcıdır: Sıcak su ve limon, vücutta fazla olan toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Ayrıca karaciğerin sindirim için şart olan Öd sıvısını salgılamasına yardım eder. Sindirime yardımcı olduğu için, reflü, geğirme ve karın şişmesi şikayetlerini de giderir. Kanser hastalarına da bağırsak hareketlerini tetiklemesi yönü ile tavsiye edilir.
  • İdrar Söktürücü Görevi Görür: Sıcak su ve limon, vücuttaki idrar miktarını arttırır, böylece istenmeyen maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Bu yüzden sıcak su ve limon içildiği zaman daha sık tuvalete çıkma isteği hissedilir. Bazen sorun olarak algılanabilen bu durum belirttiğimiz gibi vücut için yararlıdır.
  • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Sıcak su ve limonun faydaları arasında yer alan bağışıklık sistemini güçlendirme etkisi özellikle kış aylarında doping etkisi gösterir. Limonun içeriğinde bulunan bol miktardaki C vitamini sıcak su sayesinde kana daha hızlı karışır. Böylece bağışıklık sistemi daha hızlı bir güçlenme gösterir.
  • Cildi Arındırır: Limonun içinde bulunan bol miktarda C vitamini ve antioksidanlar sayesinde, vücutta bulunan kırışıklıklar ve siyah noktalar üzerinde etki gösterir.Ayrıca içmek yerine cilde uygulamakta cilt için fayda sağlayabilir.
  • Enerji Verir:Sabahları sıcak su ve limon içmek, özellikle gün boyu çalışan ve enerjiye ihtiyaç duyan kişilerin işine ekstra yarayacaktır. Limon içeriğinde bol miktarda negatif yüklü iyon barındırır. Bu kadar bol şekilde negatif yüklü iyon bulunduran ender besinlerdendir. Bu iyonlar sindirim sistemine etki ederek, enerji verici maddelerin kana daha fazla karışmasını sağlar.
  • Kilo Vermeye Yardımcıdır: Sabahları sıcak su ve limon içmek, zayıflamak isteyen kişilerin mutlaka yapması gerekenlerdendir. İçeriğinde pektin lifi barındıran limon, kişinin yemek yeme isteğini düşürür.

 

Sabahları Sıcak Su Ve Limon İçmenin Yararları

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın