Sponsorlu Bağlantılar

Saplantı hastalığı sebepleri ve tedavisi 

Saplantı hastalığı günümüzde en sık görülen hastalıklardan biridir. Bu hastalığın teşhisi, tedavisi ve nedenleri bu makalemizde yer alıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Saplantı hastalığı, anksiyete (endişe) bozukluğu olan kişinin isteği dışında meydana gelen tekrarlanan düşünce, his, fikir ve takıntılar şeklinde tanımlanabilir. Kişi, genelde obsesif (saplantılı) düşüncelerinden kurtulmak amacıyla bir kompulsif (zorlayıcı) davranışı uygulamak durumunda kalır.

Saplantı hastalığı belirtileri nelerdir?

Saplantı, başka bir insana zarar vermekten, mikrop veya pislik bulaşmasından, hata yapmaktan, rezil olmaktan ya da sosyal ortamlarda utanılacak bir şekilde davranmaktan korkma gibi belirtilere sahiptir. Bunlara ek olarak, simetri ve düzen takıntısı, mükemmellik arayışı, aşırı şüpheci olma ve sürekli kendini güvende hissetme ihtiyacı gibi belirtileri de mevcuttur.

Saplantı ne zaman bir hastalık olarak tanımlanabilir 

Bazı saplantılı davranışlar, hemen herkesin günlük yaşamında yaptığı davranışlardır. Fakat bu davranışların hepsi hastalık şeklinde değerlendirilmemelidir. Bu tarz düşünce ve hareketlerin saplantı hastalığı olarak kabul edilmesi için kişinin günlük işlevlerini olumsuz etkilemesi ve hatta bozması gerekir.

Saplantı hastalığı sebepleri nelerdir? 

Biyolojik sebepler

Saplantı, insan vücudunun doğal yapısında veya beyin fonksiyonları üzerinde görülen çeşitli değişimlerin bir sonucu olarak değerlendirilebilir. Saplantı hastalığının her insanda genetik bir bileşiğinin mevcut olduğu da tahmin ediliyor. Ancak bu özel genler ile ilgili çalışmalar henüz tam olarak tamamlanmamıştır.

Çevresel sebepler 

Çeşitli enfeksiyonlar ve diğer bazı çevresel faktörler saplantının tetikleyicisi olabilirler. Ancak bu konuda kesin kanıtlara ulaşmak için daha fazla çalışma yapılması gereklidir.

Strese bağlı sebepler 

Çok stresli ya da travmatik olaylara maruz kalan kişilerde saplantı hastalığı görülme ihtimali daha fazladır. Bu olumsuz olaylar çok ani ve anlamsız bir şekilde görülebilir. Farkına varılmadan yapılan bu düşünce ve hareketler, birtakım ritüel ve duyguların ortaya çıkmasına sebep olabilir.
Saplantı hastalığının tedavisi 
Saplantı hastalığının tedavisi

Saplantı hastalığı tedavisi 

Psikolojik hastalıklar içerisinde en ağır geçirilen hastalık, saplantı hastalığıdır. Bu konuda mutlaka bir uzman yardımı alınması gerekir. Saplantı günlük yaşamsal faaliyetleri çok ciddi bir şekilde kısıtlayabilen, ailevi yaşantıda, mesleki ve sosyal yaşamda önemli fonksiyonların kaybına yol açabilen ve tüm bunların sonucunda da yaşam kalitesinin düşmesine neden olan psikolojik bir hastalıktır. Bu hastalığın kronik hale gelmesi, ciddi sonuçlara yol açabileceği için böyle durumlarda bir an önce tedaviye başlanmasında fayda vardır.
Saplantı hastalığının sebepleri ve tedavisi
#Saplantı #Anksiyete #ObsesifKompulsif #SaplantıBelirtileri #Sağlık

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın