Sarı kantaron otu faydaları

Sarı kantaron otu birçok hastalığa iyi gelir. Özellikle depresyon tedavisinde kullanılan sarı kantaron otunun faydaları saymakla bitmez.

Sarı kantaron, adınıdan da anlaşıldığı gibi altın sarısı renkli bir bitkidir. Çoğunlukla tarlalarda kendiliğinden yetişmektedir. Asya’dan Amerika’ya dünyanın birçok farklı kıtasına ve farklı iklimine uyum sağlayabilir. Çiçekleri ve kökü önemli bir şifa kaynağı olarak görülen sarı kantaron otu, halk adında binbirdelik otu olarak da anılır. Kurusu, çayı ve yağı sık sık birçok sorunun tedavisinde kullanılmaktadır.

Sarı kantaron otu faydaları nelerdir?

 • Çay olarak tüketildiğinde bağırsakları düzenler ve hazmı kolaylaştırır.
 • Sindirimi düzenlediği için gastrit sorunu yaşayanların şikayetlerinin azalmasına destek olur.
 • Hücre yenilenmesi sağlayarak, yaraların ve izlerin hızla iyileşmesini sağlar.
 • Adet sancılarını azaltır ve menapoz dönemindeki kadınlar da sıkça başvurur.
 • Doğal bir antidepresandır. Bu özelliğiyle sinirleri yatıştırır. Stres, uykusuzluk, korku, kaygı gibi olumsuz hislerin azalmasını sağlar.
 • Mutluluk ormanı sağladığı için depresyon gibi ciddi psikolojik sorunlardan kurtulmaya yardımcı olur.
 • Ciltteki sivilcelerle savaşır ve sivilce izlerinin de geçmesini sağlar.
 • Dönemsel cilt lekelerini geçirmede olumlu etkili vardır.
 • Doğal bir iltihap önleyicidir. Vücutta oluşan iltihapların hızla iyileşmesini sağlar.
 • Antiseptik özelliği vardır. Vücudu mikroplara karşı korur.
 • İştah açar.

Sarı kantaron otu nasıl kullanılır?

Sarı kantaron otunun birçok faydası var evet. Peki ya nasıl kullanılır bu sarı kantaron otu? Aktarlarda sarı kantaron yağı ve sarı kantaron çayı hazır paketlerde bulunabilir. Ancak bunları alırken seçeceğiniz markanın veya aktarın güvenilir olduğuna dikkat etmelisiniz.

Bunların dışında aktarlardan kurutulmuş sarı kantaron otu alarak evde kendiniz çayını yapabilirsiniz. 1,5 su bardağı sıcak suyun içine 2,5-3 çay kaşığı kadar sarı kantaron ekleyin ve 10 dakika demlemeye bırakın. Demlendikten sonra süzüp tüketebilirsiniz. Elinizde taze sarı kantaron varsa onuda bu şekilde tüketebilirsiniz.

 

Sarı kantaron otu nasıl kullanılır?
Sarı kantaron otu nasıl kullanılır?

Sarı kantaron çayını evde yapmak isterseniz: Taze veya kurutulmuş sarı kantaronların, çiçek ve saplarını karışık şekilde bir kavanozun en az yarısına kadar koyun. Üzerine bulabileceğiniz en doğal zeytin yağını kavanozun ağzına kadar ekleyin ve kapağını sıkıca kapatın. İmkanınız varsa kavanozu her gün 2-3 saat güneş gören bir yerde bekletin. Buna 2-3 ay devam edin ve her gün kavanozu çalkalamayı da ihmal etmeyin. 2-3 ay sonra sarı kantaron yağı kırmızı bir renge kavuşur ve hazır olduğu anlamına gelir. Temiz bir tülbentle süzdükten sonra, yağı koyu renkli cam bir şişeye aktarın. Serin bir yerde saklayarak, en az 1 yıl boyunca güvenle kullanabilirsiniz.

ÖNEMLİ: Yan Etkileri

Birçok faydası olmasına rağmen sarı kantaron, kullanımına dikkat edilmediğinde faydadan çok zarar verebilir. Vücutta ciddi boyutlarda değişikliğe sebep olduğu için çok fazla kullanılmamalıdır. Sarı kantaron çayı, günde 1-2 bardaktan fazla içilmemelidir. Yağı da aynı şekilde çok fazla kullanılmamalıdır. Hamile ve lohusalık dönemlerindeki kadınların kullanmaması gerekir. Bunun yanında ciddi bir rahatsızlığı olanlarında asla kullanmaması gerekir. Doğal ürünlerde olsa kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız.

Sarı kantaron otu faydaları

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın