Şıllık tatlısı tarifi

Urfa’nın meşhur tatlıları arasında bulunan ve çok sevilen şıllık tatlısı tarifini sizinle paylaşıyoruz. Yapımı çok basit olan şıllık tatlısı, kolay malzemelerden oluşuyor.

Şıllık tatlısı şerbetli tatlılar arasında en beğenilenlerden biridir. Şanlıurfa yöresine ait olan şıllık tatlısı yapımı biraz uğraştırıcı olsa da tadı tüm bunlara değer cinsten. İşte şıllık tatlısı tarifi…

Malzemeler

  • 2 Su bardağı un
  • 300 Gram ceviz içi
  •  2 Yumurta
  • 3 Yemek kaşığı tereyağı
  • 1 Çay bardağı çekilmiş fıstık
  • 600 Gram şeker

Hamurun Hazırlanışı

Hamur hazırlanması noktasında şıllık tatlısı tarifi ile ilgili olarak detaylara dikkat ederek yapmak lezzetli bir sonuç alma adına önemlidir. Derince bir tencere içine 2 su bardağı un ve 4 su bardağı su ile birlikte karıştırılarak akıcı hamur kıvamı alıncaya kadar el ile çırpılarak hazırlanır. Ocağın üstüne konulmak için teflon bir tava koyarak altı yakılır. Hamurların tavaya yapışmamasını önlemek amacıyla tava tereyağı ile güzelce yağlanır. Hazırlanan hamurun içinden bir kepçe alınarak tavaya dökülür. Tahta kaşık yardımı ile tava içinde ki hamur ince bir şekilde yayılması sağlanarak bir tarafı kızarıncaya dek pişirilir. Sonrasında ise kızartılması için ters tarafı çevrilir. Hamurun her iki tarafı da piştikten sonra bu işlem tekrarlanarak pişen yufkaların hepsi kenara alınır ve hamur bitene dek işlem aynı şekilde devam ettirilir.

Şıllık tatlısı tarifi
Şıllık tatlısı tarifi

Şerbetin Hazırlanması

Tencerede bir kaşık yağ eritilir. Sonrasında üzerine 3 su bardağı su ilave edilerek ve şurup kıvama gelene dek karıştırılır. Kaynadıktan sonra ocak kapatılır ve şıllık tatlısı şerbeti hazır hale getirilmiş olur. Şerbet hazırlanırken çok titiz olunması tatlının lezzetini ortaya koyacak faktörü belirleyecektir. Ayrıca şerbetin yedirilmesinde de bu titizliği sergilemelisiniz.

Şıllık Tatlısı Yapılışı

Ceviz içi bir güzel dövülerek bir kap içerisine konulur. İçerisine az miktarda toz şeker ekleyerek karıştırılır. Önceden hazır hale getirilmiş olan yufkalar sayılarına göre hesaplanarak ikiye ayrılır. Orta boy tepsi içine hamurun yarısı üst üste ve yan yana serilerek tepsi içerisinde boş yer kalmayacak şekilde dizme işlemi yapılır. Üzerine ise hazırlanmış olan şekerli ceviz serpilir. Sonrasında ise kalan yufkalar aynı şekilde üst üste dizilir. İşlem bittikten sonra dikkatli bir şekilde dilimlemesi yapılır. Hazırlanan şerbet sıcak olacak şekilde üzerinde gezdirilme şeklinde dökülür. 5 – 10 dakika bekledikten sonra servis etmeye hazır bir haldedir. Yemek tarifleri ile ilgili olarak birçok farklı şekilleri tarif edilse de en doğru lezzeti bu şekilde sağlamanız mümkün olmaktadır. Afiyet olsun.

Şıllık tatlısı tarifi #ŞıllıkTatlısı

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın