Sponsorlu Bağlantılar

Sivilcelerden Nasıl Kurtulurum?

Sivilcelerden nasıl kurtulurum? Erkek kadın herkesin karşılaştığı ortak sorunlardan biri sivilce! Sivilceler gençleri derinden etkilese de yetişkinler üstesinden gelebiliyor. Bu yazımızda sivilcelerden kurtulmak için evde uygulanabilecek, altın değerinde birkaç yöntemden bahsettik.

Sponsorlu Bağlantılar

Sivilce Nedir?

Sivilcenin bir diğer adı aknedir. Akneler bir çeşit deri hastalığıdır ve genellikle ergenlik çağında ortaya çıkmaktadır. Kimi insanlarda, ergenlik dönemi sırasında gözlemlenip daha sonraki yıllarda geçerken bazı insanlarda uzun yıllar ya da yaşam boyu devam edebilmektedir. Sivilceler genel olarak; yüz, sırt, boyun ve göğüs bölgelerinde gözlemlenmektedir. Akneler, kıl folikülü ve sebase bezlerin por adındaki dışarı açıklığın kapanması ile ya da iltihaplanması ile ortaya çıkmaktadır.

Sivilcelerden kurtulmak için öncelikle uzman bir doktora başvurulmalıdır. Çünkü kimi vakalar ergenlik sivilcelerinden farklı olarak daha ağır yaşanmaktadır ve cilt üzerinde tahribatlara neden olabilmektedir.

Sivilcenin Nedenleri

Sivilce oluşumunun tıbbı olarak dört nedeni bulunmaktadır. Bunlar; folikül çevresini kaplayan hücrelerin çoğalmasıyla, sebase bezlerinin salgılarının artmasıyla, iltihaba neden olan bakterilerin artmasıyla, vücutta gelişen iltihabın artmasıyla gerçekleşir.

Vücutta sivilce oluşumunun kadınlar açısından yaygın olan nedenlerinden birisi; cildin uzun süre nefes almasını engelleyen makyaj malzemelerinin kullanımıdır. Ten üzerindeki makyaj ürünlerinin iyi temizlenmemesi ve gözeneklerin tıkanması sivilce ve siyah nokta oluşumunu tetiklemektedir. Bu nedenle, sivilcelerden kurtulmak için ilk yapılması gereken, cildin iyi temizlenmesidir.

Sivilce Tedavisi

Sivilcelerden tamamen kurtulmanın yolu; sivilceye neden olan etkenin tam olarak saptanması ile mümkündür. Sivilce tedavisi, uzman hekim tarafından, sivilceye neden olan faktörün tespit edilmesi ile başlar. Bu amaçla, hastaya bir takım kan testleri ve cilt muayenesi yapılır. Kan testlerinde, hormon dengelerine bakılır. Ayrıca kadınlarda gelişen yumurtalık kisti gibi hastalıklar da ciltte sivilce çıkması ile belirti vermektedir. Bu nedenle; sivilcenin bir cilt sorunu mu yoksa başka bir hastalığın belirtisi mi olduğuna karar vermek için yapılması gereken klinik testler uygulanır.

Sivilcelerden kurtulmak için yapılan tedavilerde genel olarak; deriye sürülebilen antibiyotikler, ağız yoluyla kullanılan antibiyotikler, deriye sürülen antibiyotik içeriği olmayan ilaçlar, deriye sürülen akne önleyici ilaçlar kullanılır. Ayrıca, lazer tedavisi de akneler için uygulanabilmektedir.

Sivilcelerin tıbbi olarak tedavisinin dışında, sivilceye sahip kişilerce alınabilecek önlemler ve yapılacak uygulamalar bulunmaktadır.

Sivilcelerden Kurtulmak İçin 8 Öneri
Sivilcelerden Kurtulmak İçin 8 Öneri

Sivilcelerden Kurtulmak İçin 8 Öneri

Sivilcelerden kurtulmak evde uygulanabilecek birkaç yöntemle mümkündür. Bu yöntemler şunlardır:

  • Öncelikle, sivilce problemi yaşayan kişilerin bol olarak su tüketmesi önerilir. Çünkü su, vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olur ve böyle sivilce oluşumunun önüne geçilmiş olur.
  • Tuzlu su sivilceli cilde iyi gelmektedir. Bu nedenle, özellikle yaz aylarında denize girmek sivilcelerin kurumasında da etkili olacaktır.
  • Antibakteriyel gıdalar tüketmek, sivilcelerden kurtulmak için olumlu etki yaratmaktadır. Bu nedenle, bol sarımsak tüketmek antibakteriyel özelliğinden dolayı sivilce oluşumuna neden olacaktır.
  • Aspirin ve su karışımının sivilceleri kuruttuğu bilinmektedir. Bir adet aspirini, az bir miktar su ile karıştırıp eriterek ve sivilceli bölgelere uygulayıp yaklaşık olarak 30 dakika bekletin ve bu karışım kuruyup kendiliğinden dökülmeye başladığında bol su ile durulayın.
  • Aloe vera özlü kremler sivilcelerin iyileşmesinde etkilidir. Krem kullanmak dışında, aloe veranın kendisini sivilceyi cilt üzerine uygulayabilirsiniz. Çünkü aloe vera, ciltteki fazla yağı alarak cildin yağ dengesini korumaya yardımcı olur.
  • Güneş ışınları, sivilcelerin oluşmasına ve lekelenmelere neden olmaktadır. Bu sebeple; cildi özellikle de sivilceli cildi güneş ışınlarından korumak gerekmektedir. Yüksek faktörlü güneş kremleri, güneş ışınlarından korunmanızı sağlamaktadır.
  • Cildin makyaj ürünleri ile uzun süre havasız ve nemsiz kalması sivilce oluşumunu tetiklemektedir. Bu nedenle, uzun süreli makyaj malzemesi kullanılmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca, makyaj sonrası cilt temizliği derinlemesine yapılmalıdır.
  • Cildin nemsiz kalması sivilce oluşumları için bir etken olmaktadır. Bu sebeple, cildin sık sık nemlendirilmesine özen gösterilmelidir.
Sivilcelerden Nasıl Kurtulurum?

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın