Sponsorlu Bağlantılar

Soğuk Su İçmek Zararlı mı? Soğuk Suyun Faydaları ve Zararları

Sıcak bir günün ardından susuzluğunuzu gidermek için hemen bir şişe soğuk suya uzanırız. Peki, soğuk su içmek zararlı mı? Devam etmeden ve soğuk suyu içmeden önce, soğuk su içmenin sizin için gerçekten iyi olup olmadığını öğrenin.

Sponsorlu Bağlantılar

Soğuk Su İçmek Zararlı mı? Soğuk Suyun Faydaları ve Zararları

Size soğuk su yerine ılık su içmenizi öneren kişiler mutlaka vardır. Hatta bazı restoranlar, aksi belirtilmedikçe, müşterilerine bir bardak ılık su ile hizmet vermektedir. Ancak ılık su, soğuk sudan daha mı iyidir? Soğuk su içmek zararlı mı? Öğrenmek için okumaya devam edin.Sağlık konusunda bilinçli birçok kişi, günlük yeterli miktarda su içmeyi ve sağlıklı kalmak için susuz kalmamayı savunuyor.

Ancak, bu soğuk su ile olmayabilir. Çoğu kişi, soğuk su içmenin size daha fazla zarar verebileceği kanısında. Bu inanç, soğuk suyun midenizin büzülmesine neden olabileceği fikrinden yola çıkarak, yemek yedikten sonra besinlerin sindirilmesini zorlaştırdığı içindir. Ayrıca bazı kişiler, içtiğiniz suyun 4 ° C veya daha düşük bir sıcaklıkta olması durumunda, optimum iç sıcaklığı (37 ° C) korumak için vücudunuzun daha fazla çalışması gerektiğine inanır.

Soğuk Suyla İlgili Bu inançlar Doğru mu?

1978’de yapılan ve Chest’te yayınlanan küçük bir araştırmaya göre, soğuk su içilmesinin burun mukozunu kalınlaştırdığı ve sonuç olarak solunum yolundan geçmesinin daha zor olduğu bulundu. Nispeten, nefes almayı kolaylaştırmak için sıcak su veya tavuk çorbası gibi sıcak içeceklerin içildiği gözlendi. Soğuk su içmenin, soğuk algınlığı veya grip hastalarında tıkanıklığı da arttırdığı tespit edildi.

2001 yılında yapılan bir başka çalışmada, soğuk su içmek, migren rahatsızlığı olan kişilerde migreni tetiklemekle ile ilişkilendirilmiştir. Achalasia (yemek borusunun içinden yemeklerin geçmesini zorlaştıran bir durum) olarak adlandırılan başka bir durumla ilgili ağrı, soğuk su içtiğinizde daha da kötüleşebilir.

Ayrıca Çin tıbbına göre yemek sırasında soğuk su içmenin vücutta dengesizlik yarattığına inanılmaktadır. Bu nedenle, Çin kültüründeki öğünlerin yanı sıra dünyadaki diğer bazı kültürlerde de ılık su servis edilir.

Diğer bir yaygın inanış ise, soğuk su içmenin, sıcak bir yaz gününde vücudunuzun soğumasına yardımcı olmadığına inanıyor. Ancak, bu iddiayı destekleyecek yeterli bilimsel kanıt yoktur.

Öyleyse bu, soğuk suyun sadece zararları olduğu anlamına mı geliyor? Ya da potansiyel faydaları var mı? Şimdi, soğuk su içmenin yararları nelerdir bunlara bakalım.

Soğuk Su İçmenin Yararları

Soğuk su içmek, sıkı bir egzersiz seansının ardından ya da egzersiz sırasında vücudunuzun aşırı ısınmasını önleyebilir. Bunun nedeni, soğuk su tüketiminin, vücudunuzun daha düşük bir çekirdek sıcaklığı korumasını kolaylaştırması olabilir.

Genel olarak, sıcaklığından bağımsız olarak, su içmenin bir diğer faydası, vücudunuza gün boyunca daha fazla enerji sağlama kabiliyetidir.

Su içmek sindirim için de iyidir ve diğer şekerli içeceklere kıyasla sağlıklı bir kiloyu korumanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, soğuk su içtiğinizde vücudunuzun optimal çekirdek sıcaklığını korumak için daha fazla çalışması gerektiğinden, birkaç ekstra kalori yakmanıza yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, sadece daha fazla su içmenin (sıcak veya soğuk) kilo kaybınızı artıracağını düşünüyorsanız, bu doğru değil. Ancak diğer kilo kaybı programlarının daha iyi çalışmasına yardımcı olabilir.

Son karar nedir? Soğuk su içmek zararlı mı? Soğuk su içmeye devam etmeli mi yoksa ılık suya mı geçmelisiniz?

 

Ilık Su Soğuk Sudan Daha mı İyi?

Ilık su içmenin avantajları ve dezavantajları vardır. Ilık su sindirime yardımcı olabilir, dolaşımı iyileştirebilir ve ayrıca vücudunuzun toksinlerden daha hızlı kurtulmasına yardımcı olabilir. Ancak, ılık su içmek sizi daha az susatabilir, bu da vücudunuzun terleme yoluyla daha fazla su kaybetme eğiliminde olduğu sıcak günlerde tehlikeli olabilir.

Elimizdeki tüm bilgilerle, soğuk su içmenin, bize enerji sağlamanın yanı sıra susuz kalmamamıza yardımcı olabileceği sonucuna varabiliriz. Bununla birlikte, soğuk su içmek, iyileşmenizi yavaşlatacağından üşüdüğünüz veya nezle olduğunuz zaman, bu iyi bir fikir olmayabilir. Soğuk su, sindirimin azalması ile de ilişkilidir.

Ancak, soğuk su içmenin olumsuz yönlerini görmezden gelemezsiniz. Zorlu bir çalışmadan sonra veya işte yorucu bir günün ardından birkaç yudum buzlu su alabilirsiniz. Ancak ağır yemeklere düşkünseniz ya da grip olduysanız, sıcak / ılık su içmek sizin için en iyi seçim olacaktır.

Umarım bu bilgiler, soğuk su içip içmeme konusunda karar vermenize yardımcı olmuştur. Bunun dışında “Soğuk su içmek zararlı mı?” konusunda uzmanlara yöneltilen soru ve cevaplara göz atalım.

Oda Sıcaklığında Su İçmek Daha mı İyidir?

Düzenli egzersiz yaparsanız, daha düşük bir çekirdek vücut sıcaklığını korumak için soğuk su içmek daha faydalıdır. Ancak, sindirim ve detoksifikasyon söz konusu olduğunda, ılık su (oda sıcaklığı) içmek daha faydalı olacaktır.

 

Soğuk Su İçmek Kilo Kaybına Yardımcı Olabilir mi?

Soğuk su içmek kilo kaybı üzerinde ciddi bir etkiye sahip olmazken, vücudunuzdaki suyu ısıtmak için daha fazla çalışmak zorunda kalacağınız için fazladan birkaç kalori yakmanıza yardımcı olabilir.

Sıcak Bir Günde Soğuk Su İçmek Zararlı mı?

Aşırı soğuk su içmek, sıcak bir günde faydadan çok size zarar verebilir. Buz gibi soğuk su, yemek borusu spazmlarına ve karın kramplarına neden olabilir. Ayrıca kalp atış hızınızın ve kan sıcaklığınızın düşmesine neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın