Sponsorlu Bağlantılar

Sütten kesilen bebekler için 9 besleyici mama tarifi

Sütten kesilen bebeklerde beslenme. Bebeği sütten kesmek bebeğin gelişimi için önemlidir. Ancak bebekler bunu anlamayacak kadar küçüktürler.

Sponsorlu Bağlantılar

Sütten kesilen bebekler için beslenme anneler için oldukça zor bir durumdur. Bebeği sütten kesmek kadar zor olan bir diğer şey ise bebeğin sütten kesildikten sonra beslenmesidir. Bebeği sütten aniden keserseniz bebek iştahsız olabilir ve bu durumda sizi büyük zorluklar bekliyor demektir.

Mama tarifleri

1-Sütlü Pirinç Lapası:

(2 Aylık Bebekler.)

350 gr (yaklaşık 1,5 su bardağı )suda 30 gr pirinç unu eritilir.Biraz tuz ve rendelenmiş limon kabuğu eklenir.15-18 dk kadar kaynatıldıktan sonra bir kaşık süt katılır.2-5 dakika daha ,belirli bir koyuluğa varıncaya kadar kaynamaya bırakılır.Biraz soğuduktan sonra içine bir kaşık bal eklenebilir.

2-Et ve Sebze Maması

(3 aylık bebeklere)

750 gr suya(yaklaşık üç su bardağı) biraz tuz atılır; içine soyulmuş iki patates ve havuç koyulur.Normal ateşte, sebzeler iyice pişene kadar kaynatılır.Ateşten alınıp sebzeler çıkarılır.Elde edilen bu 300gr kadar sebze suyuna 30-35 gr irmik eklenip,hafif ateşte karıştırılarak 10-12 dakika daha pişirilir.Ateşten alınıp soğumaya bırakılır.2 tatlı kaşığı zeytinyağ, 4 tatlı kaşığı ezilmiş sebze (suyu çıkarılan sebzeler) , 2 tatlı kaşığı ezilmiş ciğer ya da tavuk eti karıştırılır.

Sütten kesilen bebekler için 9 besleyici mama tarifi
Sütten kesilen bebekler için 9 besleyici mama tarifi

3-Yumurta Sebze Maması

(3 aylık bebeklere)

300 gr sebze çorbası hazırlanıp,30 gr pirinç unu ve nişasta(pirinç unu koyup 1 dk.nişastayı koyup 20 dk) ekleyerek normal ateşte karıştırılarak pişirilir.Ateşten alınıp biraz soğuyunca 4 tatlı kaşığı ezilmiş sebze eklenir.Katı haşlanmış yumurtanın dörtte biri ile bir tatlı kaşığı çiğ yumurta sarısı eklenir.(yumurta bebeğe dokunmazsa, miktar yavaş yavaş artırılabilir.)

4-Etli Çorba

(4 aylık bebeklere)

750 gr su (yaklaşık 3 su bardağı) içinde 150 gr yağsız dana eti haşlanır; 2 soyulmuş patates, 2 havuç biraz kerevizyaprağı ve çok az tuz eklenip bütün malzemenin iyice pişmesi beklenir.Suyu süzülüp, bu suda 5-6 kaşık şehriye pişirilir.Soğuduktan sonra haşlanmış etten ezilip 40-50 gr kadarı içine atılır(ayrıca,2 tatlı kaşığı patates ezmesi ve 2 tatlı kaşığı havuç ezmesi de eklenebilir.)

5-Tavuklu Mama

(4 aylık bebeklere)

100-120 gr süte 5 gr un ve bir dilim limon kabuğu katılıp 10-15 dakika pişirilir.Ateşten alınıp bir kenarda ılındırıldıktan sonra , haşlanmış ve iyice ezilmiş tavuğun göğüs etinden100 gr ve bir tatlı kaşığı yumurta sarısı eklenir.

6-Yumurta Çorbası:

(5 Aylık Bebeklere)

Yarım litre suda 150 gr yağsız dana eti haşlanır ,soyulmuş bir patates de kaynayan suya atılıp, et iyice dağılır hale gelene kadar pişirilir.İçine biraz irmikkonduktan sonra 20-25 dakika daha pişirilir. Bir kenarda biraz soğuttuktan sonra patates çatalla ezilir.Bir tatlı kaşığı çiğ yumurta sarısı eklenir.

7-Peynirli Sebze Maması:

300gr. sebze çorbası hazırlanır.30 gr irmik eklenip karıştırılarak 25 dakika normal ateşte pişirilirBir kenarda soğumaya bırakıldıktan sonra , çorba için kullanılan iki tatlı kaşığı lor peyniri,ince ince rendelenmiş 2 tatlı kaşığı dil ya da çerkez peyniri ve bir tatlı kaşığı zeytinyağı ilave edilir.

8-Meyve ile Küçük Bir Kahvaltı.

(6 aylık bebeklere)

Yarım bardak süt, bir elma ,yarım muz, iki bisküvi, karıştırıcıda(mikser) çırpınır; ya da meyveler rendelenip sütle ıslatılan siküviler çatalla ezilerek süte katılır.

9-Meyveli Yoğurt

(6 aylık bebeklere)

Ezilmiş yarım elma ya da muz, 50 gr yoğurtla karıştırılır.(tatlıdan hoşlanan çocuklarınkine bir tatlı kaşığı şeker karıştırılabiilir.)

 

Sütten kesilen bebekler için 9 besleyici mama tarifi!
#BebeklerdeBeslenme #MamaTarifi #Mama #SüttenKesilenBebeklerİçinMamaTarifleri #AnneBebek #Beslenme

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın