Tırnaklardaki Lekeler ve Şekillerin Anlamı

 Tırnaklarımız kozmetik veya estetik görünümlerinden ayrı olarak vücudumuza yönelik ayna görevi gören özel bir yapıdadır. Sağlık durumumuz hakkında bilgi veren tırnaklardaki lekeler veya şekil bozuklukları mutlaka bir veridir ve mutlaka dikkate alınmalıdır.

Tırnaklardaki Lekeler ve Şekillerin Anlamı

Tırnaklarımız kozmetik veya estetik görünümlerinden ayrı olarak vücudumuza yönelik ayna görevi gören özel bir yapıdadır. Sağlık durumumuz hakkında bilgi veren tırnaklardaki lekeler veya şekil bozuklukları mutlaka bir veridir ve mutlaka dikkate alınmalıdır.

 

Sararmış Tırnaklar

 Tırnaklardaki lekeler konusunda en çok rastlanan sararmış tırnaklar öncelikle ilerleyen yaşla birlikte genellikle normal kabul edilmektedir. Ayrıca tırnak cilası ve tırnak uygulamalarından kaynaklanan bir sorun da olabilmektedir. Bu belirtilerin farkedilmesiyle birlikte belli bir süre bu tür kozmetik uygulamalara ara vererek gözlemlemeniz ve tırnaklarınızın doğal haline dönmesine zaman vermeniz gereklidir. Sigara kullanımı da tırnaklardaki lekeler konusunda sararmayı yaratan en önemli nedenlerden biri olarakta mutlaka değerlendirilmelidir. Ancak sorun uzun süredir devam ediyorsa ve önlem almanıza rağmen devam ediyorsa bir uzmana görünebilirsiniz.

Kolay Kırılan ve Soyulan Tırnaklar

Tırnaklarınızın nispeten yumuşak ve kolay kırılıyor olmasının nedeni tırnak plağındaki kuruluktan dahi kaynaklanabilirken yüzme, oje kullanımı, aseton, eldivensiz bulaşık yıkama veya yanlış tırnak uygulamalarına da bağlıdır. Tırnaklardaki lekeler sıklıkla temizlik ürünleri gibi kimyasallara maruz kalanlarda daha çok görülürken sürekli hale gelen tırnaklardaki soyulma ya da kırılmanın anemi, tiroid veya farklı hastalıklardan kaynaklanma nedeni de söz konusudur.

Tırnaklardaki Beyaz Lekenmeler

Tırnaklardaki lekeler arasından beyaz noktalanma veya lekelenme tarzındaki şikayetler kalsiyum eksikliğinden kaynaklandığı sanılsa da darbeler, travma, aseton kullanımı veya vitamin eksikliklerinden kaynaklanan bir durumdur.

Tırnaklardaki Yatay Çizgiler

Tırnaklardaki enine çukur çizgiler yatay şekilde olabilmektedir. Tırnaklardaki lekeler için geçerli olan bu şekil bozukluğunda da bağışıklık sisteminizin yansıması söz konusudur. Vücudunuzun bir hastalıkla savaşırken harcadığı enerji ile tırnağınıza harcayamadığı bir durum vardır ve tırnaklarınız gerekli vitamin ve mineralleri vücuttan sağlayamamaktadır. Madde kullanımı, alkol bağımlılığı veya kemoterapi gibi faktörler de tırnaklardaki yatay çizgilere sebep olmaktadır.

Siyah Şeritli Tırnaklar

Tırnaklardaki lekeler vücudun aynası niteliğinde olurken bu konuda en önemli sinyali siyah çizgili tırnak görünümünden almak mümkündür. Tırnaklarda siyah renkli bir deformasyon fark ettiyseniz ya da tırnaklarınızda bir ağrı hissediyorsanız hemen bir uzmana başvurarak muayene olmalısınız. Çeşitli akciğer, cilt, karaciğer ve böbrek hastalıklarının habercisi olan bu tür belirtiler asla hafife alınmaması gereken konulardır. Tırnaklardaki lekeler veya şekil bozuklukları için çok daha farklı şekil bozuklukları ve renk değişimleri yaşanabilmektedir. Bunlara bazen kimyasalların cilde ve tırnağa fazla teması, vitamin yetersizliği veya ciddi bir hastalıkta neden olabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın