Tuz dengenizin bozuk olduğunu gösteren 7 işaret

Tuz, tahmin ettiğinizden dahada tehlikeli! Tuz yüzyıllar boyunca insan ve hayvan gıdalarında vazgeçilmez bir yere sahip olmuştur.

Sağlıklı beslenmek isteyenlerin genellikle protein, karbonhidrat ve yağ oranlarını göz önüne bulundurur ve beslenme düzenlerini bu yapı taşlarının üzerine kurar. Ancak beslenme düzeni oluştururken gözden kaçırılan çok önemli bir nokta olan tuz, yeterli kullanılmadığında veya çok fazla kullanıldığında hayati riske varan sonuçlar ortaya çıkarabilir. Sodyum ve klorür elementlerinden oluşan tuzun içinde yer alan sodyumun vücudumuzda bulunan sistemler üzerinde çok önemli görevleri vardır.

Evde yaptığınız yiyeceklerde ve içeceklerde tuz miktarını ayarlayabilirsiniz ancak hazır yiyeceklerde tuz miktarını ayarlayamazsınız. Bu nedenle vücudunuz tuz eksikliği veya tuz fazlalığı ile size işaretler gönderir. Bu işaretlerden tuz ihtiyacınızı veya tuz fazlalığınızı kontrol etmezseniz çok riskli durumlar ortaya çıkabilir. Vücudumuzda tuz eksikliği veya fazlalığı oluştuğunda vücudumuzun verdiği tepkiler şunlardır.

Sık sık tuvalete gitmek

Sık sık tuvalete gitmemizin nedeni tuzdur. Vücudumuzda bulunan fazla sodyumun vücut dışına atılması gerektiğini bizlere işaret olarak veren tuz sürekli tuvalete gitme isteği oluşturur. Sodyum idrara sarı rengi veren element olduğu için sodyum fazlalığında idrar sarı renk alır.

Tuzlu yiyecekler yeme isteği
Tuzlu yiyecekler yeme isteği

Tuzlu yiyecekler yeme isteği

Vücudunuzda sodyum eksikliği oluştuğu andan itibaren tok olsanız dahi tuzlu yiyecekler yeme isteği çok yoğun olarak ortaya çıkar. Bu durumun temel sebebi vücudunuzun tuzun eksikliğini çektiği anlamına gelmektedir.

Ağrılı ani kramplar

Kaslarının çok gergin olması, ani ve ağrılı kramplar yaşanmasının temel sebebi kaslarınızda normalinden çok fazla sodyum birikmiş olmasıdır. Kasların düzenli çalışması sodyum – potasyum dengesine bağlı olduğu için sodyum fazlalığında kaslarda potasyum daha fazla yer alır ve ani ve ağrılı kramplar oluşmasına neden olur.

Sık ve sürekli baş ağrıları

Beslenme düzeninizde sodyum çok fazla yer kaplıyorsa sık sık baş ağrısı yaşamaya başlarsınız. Baş ağrınızın temel nedeni sodyumun vücudunuzda olması gerekenden fazla olmasıdır. Eğer sodyum dengesini sağlayamazsanız sürekli baş ağrıları çekmeye devam edersiniz.

Tuz dengenizin bozulduğunu gösteren 7 işaret
Dengenizin bozulduğunu gösteren 7 işaret

Çok susamak

Vücudunuzda yeterli su düzeyi bulunsa bile eğer tuzun oranı fazla ise yine de çok susadığınızı hissedersiniz. Eğer tuz oranı çok fazla ise dudaklarınızda kuruma, ağız içinde kuruma gibi işaretler ortaya çıkıyor. Bu durum vücudunuzda tuz oranınızın çok fazla olduğu anlamına gelmektedir.

Vücudun ödem toplaması

Vücudunuzdaki tuzun oranı kronik olarak değil de kalıcı olarak çok fazla oranda ise vücut kendini korumak için ödem toplar. Bu durum dışarıdan şişkinlik olarak görülse de aslında vücudun kendini korumaya yönelik almış olduğu bir tedbirdir. Bu durumda yapılması gereken bol bol su içmek ve ödemlerin azalmasını sağlamaktır. Aksi durumda ani tansiyon yükselmesi gibi riskli sonuçlar ortaya çıkabilir.

Mide ağrıları, yanması ve ekşimesi

Yediğiniz yiyeceklerdeki tuzun oranı çok fazla ise mide içindeki asit – baz dengesi bozulur. Mide bu duruma karşı tepki olarak önce baz enzim salgılar ve midenizde ekşime meydana gelir. Eğer yeterli derece de enzim salgılanması tuz oranını düşmemiş ise bu sefer farklı enzimler salgılayarak mide içinde yanma oluşmasına neden olur. Mide yanmasına karşın bol su içmek gerekir. Ancak su içmediğinizde mide duvarında tahrişler olacak ve mide ağrısı çekmeye başlayacaksınız. Bu nedenle tuz dengesini sağlamak için bol bol su içmelisiniz.

Tuz dengenizin bozuk olduğunu gösteren 7 işaret

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın