Uçuk nedir? Neden olur? Evde nasıl tedavi edilir?

Uçuk yaraları genellikle dudak ve çevresinde kümeler halinde yerleşmiş içi sıvı dolu ağrılı kabarcıklar şekilde ortaya çıkar.

Uçuk; dudak çevresinde veya ağız içinde görülen herpes simleks adı verilen bir virüs tarafından meydana gelen ve bulaaşıcı özelliklere sahip olan bir enfeksiyon türüdür. Dudaklarda ve ağız içinde oluştuğu için kötü bir görüntü ortaya çıkar. Stresli ve yoğun çalıştığınız dönemlerde vücut direncinizin düşük olduğu zamanlarda oluşur. Herpes simleks virüsü vücudunuzda deri altında uzun yıllar yaşayan ve çok uzun süreler kuluçka dönemi geçiren bir virüs olduğu için her yaştan insan da uçuk oluşabilir. Herpes simleks virüsünün Tip 1 , Tip 2, Tip 3 gibi türleri bulunur. Kişilerde bu üç tipten biri görülebilir. Her üç virüs tipi de kişilerde uçuk oluşturabilecek özelliklere sahip olduğu için tamamına uçuk virüsü adı verilmiştir. Bu virüs tiplerinden tip bir ve tip üç ağrılı ve kaşıntılı uçuklar oluştururken tip iki virüsü sadece kızarıklık oluşturan etkenlere sahiptir. Uçuğun oluşması durumunda doktora gidilmeli ve doktorun vereceği kremleri kullanılarak uçuğun dezenfekte edilip virüs yok edilmelidir. Aksi durumda uçuğun yarası büyüyebilir ve kişilerde daha riskli yaralar oluşturabilir.

Kalıcı tedavisi olmayan uçuk; dudak çevresi içi veya ağız içinde oluşabilir. Uçuklara tedavi uygulayarak 1 * 3 gün içinde tedavi uygulamadan 9 * 12 gün içinde geçebilir. Bulaşıcı bir virüs olan herpes simleks virüsü nedeni ile uçuk çıkan kişiler aile bireyleri ile ortak yemek takımları kullanmamalıdır. Herpes simleks virüsü tetikleyiecisi olduğu bilinen acı, ekşi gibi yiyecekler ve baharatlar sürekli olarak tüketilmemelidir. Uçuk virüsünden tamamen kurtulmak için henüz bir tedavi yöntemi bulunamamış olsa da uçuk virüsünün etkisiz hale getirecek tedaviler mümkündür.

Uçuğun evde tedavisi

Uçuk çıkan kişiler için en iyi tedavi yöntemi doktora gitmek ve doktorun vereceği ilaçları kullanmaktır. Ancak evde uçuk tedavisi yapmak isterseniz şu yöntemleri uygulayabilirsiniz:

Uçuk kremi: Evde uçuk tedavisi yapacaksanız öncelikle uçuk kremi olarak bilinen ve dudak derisini besleyici etkisi olduğu bilinen uçuk kremlerini tercih edebilir, günde üç kere kullanarak dudaklarınızı besleyebilirsiniz. Bu durumda uçuklar 7 gün içinde geçecektir.

Lisin içerikli besinler: Uçuğa evde tedavi olması için lisin içerikli besinler tüketilmelidir. Lisin deri altı dolaşım sisteminin sağlığını koruyan bir enzimdir. Bu nedenle süt, baklagil, balık gibi besinleri tüketerek doğal olarak kendinizi tedavi etmiş olursunuz

Siyah çay: Dudakta veya ağız içinde çıkan uçuklar için evde tedavi yöntemi olarak siyah çay içmelisiniz. Nem özelliği olan ve ağız içi nem oranını dengeleyen siyah çay ile dudaklarınızda oluşan uçukların geçmesini sağlayabilirsiniz. Siyah çay içinde bulunan prapen anti oksidanı dudaklarının canlılığını ve sağlığını geri kazanmanızda yardımcı olacaktır.

Doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsağı çiğ olarak tüketerek evinizde kendinizi tedavi edebilirsiniz. Sarımsak içindeki etkin maddeler dudaklarınıza antibiyotik etkisi yaratarak iyileşmenizi sağlayacaktır.

Süt içerek evde kendinizi tedavi edebilirsiniz. Süt içinde çok sayıda protein ağırlıklı amino aist yer aldığı için dudaklarınızda virüs oluşmasına neden olan herpes simleks virüsünü etkisiz hale getirecek ve iyi olmanızı sağlayacaktır.

Ada çayı: siyah çay gibi ada çayı da cilt sağlığını koruyan bitkisel tedavi yöntemleri arasında yer alır. Ada çayı içerek cilt altı dolaşım sistemlerini daha sağlıklı ve aktif bir şekilde çalışacak hale getirebilirsiniz. Bu durum herpes simleks virüsünün kuluçka dönemi içinde kalmasını sağlayacak ve uçuk yaraları oluşturmasını önleyecektir. Ada çayını günde 2 fincan olacak kadar tüketmek hem dudak uçukları için hem de cilt sağlığınız için çok faydalı olacaktır.

Uçuk kremi isimleri

Uçukların tedavisinde kullanılan kremler arasında gerçekten tedavi özelliği bulunan krem sayısı oldukça azdır. Uçuk tedavisinde kullanılan ve etkili olan iki tane uçuk kremi vardır. Doktorlar tarafından özellikle hastalara önerilen bu kremlerden biri asiklovir diğeri ise pensiklovirdir. Asiklovir uzun yıllardır piyasada olan ve uçuk tedavisinde kullanılan etkili bir kremdir. Pensiklovir ise piyasa da yeni kullanılmaya başlanan ve doktorlar tarafından reçetelere yazılan bir kremdir.

Asiklovir kremler

Asiklovir etken maddesini içeren kremler farklı ilaç firmaları tarafından üretilip satılmaktadır.

Pensiklovir kremler

Uçuklar için önerilen pensiklovir etken maddesini içeren üç farklı uçuk kremi bulunmaktadır. Asiklovire göre daha yeni olan bu kremler doktorlar tarafından çok sık yazılmaya başlanan bir krem olduğu için gönül rahatlığı ile kullanabilir ve dudak sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Uçuk nedir? Neden olur? Evde nasıl tedavi edilir?

Uçuk belirtileri

Basit bir hastalık veya enfeksiyon gibi görülse de tedavi edilmediğinde ciddi riskler ile sizi karşı karşıya bırakabilir.

Uçuğun oluşması sürecinde ortaya çıkan belirtiler şunlardır:

Herpes simleks virüsü tarafından dudak içinde veya ağız içinde oluşturulan yaralar

Dudak çevresinde, ağız içinde veya dil üzerinde oluşan su kabarcıkları

Ağız ülserleri adı da verilen ağız yaraları

Ağız içinde veya dil üzerinde oluşan tahrişlerden kaynaklı ağrı oluşması

Dil üzerinde oluşan enfeksiyona bağlı şişkinlik oluşması

Yutkunmada zorluk durumunun meydana gelmesi

Boğaza bulaşan virüsler nedeni ile boğaz içinde yaralar ve enfeksiyon oluşması

Boğaz enfeksiyonlarına bağlı olarak ateşlenme olması

Vücudun aşırı su kaybetmesi bağlı olarak ağız kuruluğu oluşması ve susuzluk çekilmesi

Mide bulantısı oluşması, baş dönmesi ve kusma hissi oluşması gibi belirtiler görülebilir.

Uçuk nedir? Neden olur? Evde nasıl tedavi edilir? #Uçuk #TedaviYöntemleri #UçukNedenOlur #UçukKremleri

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın