Uyku apnesi nedenleri ve belirtileri

Uyku apnesi, uyku esnasında ani bir şekilde solunumun kesildiği ciddi bir uyku bozukluğu durumudur. Eğer bu belirtiler varsa hemen bir uzmana başvurun.

Kan sıvısında oksijen azalması uyku düzenimizi bozar ve gündüz vakti uyuklama ve uykuya ihtiyaç hali doğurur. Uyku apnesi periyodik olarak solunum yollarının uykunun en derin kısmında kapanmasıyla ve solunum yetmezliğinin oluşması ile karakterize edilecek patolojik bir durumdur. Solunum fonksiyonumuzun düzenlenmesinde Merkezi sinir sistemi baş rol oynar

Obezite hastaları sık olarak uyku apnesi sorunu ile karşılaşırlar. Ayrıca endokrin bozuklukları olan hastalar ve aynı zamanda sık strese yatkın olan hastaların uyku apnesi oluşturma olasılığı daha yüksektir. Bu patolojinin gelişimi beden yapısı ile de alakalıdır ki, kısa kalın boyunlu, dar burun delikleri olan insanlar, geniş ve yumuşak damağı olan hastalar, bademcik veya palatin dili gibi üst solunum yolunun anatomik bozuklukları nedeni ile solunum yolları tıkanabilir.

Uyku apnesi nedenleri

Bir çok durumda, bu hastalığa sahip hastaların kendileri uyku apnesı olduklarını bilemezler, onlar derin bir uykuda iken , eşleri veya onlarla beraber yatanlar bu kimselerin nefessiz kaldıklarını gözlemlediklerinde, durum ortaya çıkar. Hastalar sık sık horlama, aniden uyanma, uykuyu alamamanın verdiği huzursuzlukla gün boyu uyuklama uyku sırasında solunumun tamamen durması ve geri gelmemesi gibi bir çok durum uyku apnesi belirtisidir. Kişinin dikkati dağılır, sinirli bir hal alır. Zayıflayan hafıza baş ağrıları ruhsal sıkıntılar olarak kendini gösterir. Hasta tedavi olmazsa kalbinin sağ tarafında anormal hacim büyümesi ile karşı karşıya kalabilir. Yine apne çocuk ve gençler için de gelişim bozukluklarına yol açar. Ek olarak yağ depolama ve metabolizma rahatsızlıklarını de uyku apnesi tetikleyebilir. Hastada kronik bir metabolik bozukluk gibi ciddi komplikasyonlar geliştirebilir. Çocuklarda idrar kaçırma aşırı ter, zor nefes alma, onların davranış bozukluğuna yol açar.

Uyku apnesi tanısı
Uyku apnesi tanısı

Hasta yakınları, hastanın, gece nefes alma zorluğu çektiğini belirtirler, hasta rüya aktivitesi sırasında solunumu tamamen durduğundan bir ölü gibi nefessiz kalır. Bu durumu teyit etmek için hasta belli sürelerde izlemeye alınır. Hasta uykuya daldığında kaç saniye nefessiz kaldığı gözlemlenir. Ortalama olarak 8 saat izleme sonucunda veriler kayıt edilir.

Tedavisi

Uyku Apnesi Tedavisi yapılmadan önce, apneye yol açan solunum yolunu tıkayan sebeplerin araştırılması gerekir. Bu sebepler ortadan kaldırılmaya çalışılır. Gerekirse cerrahi müdahale de olabilir. Tedavi prosedürü, ilaç vermek, cerrahi yöntemlere baş vurmaktır. Hastaya, gece yatarken yüksek yastıklar kullanması önerilir, burun deliklerinden hava akışını arttırmak için damlalar verilebilir. ksilometazolin adı verilen damla nefes alış verişini kolaylaştırmaktadır. Varsa kulak burun boğaz hastalıkları tedavi edilmeye çalışılır. Alkol yasaklanır, nefes yollarına zarar verecek her türlü meta yasaklanır. Bunların içinde sigara, asitli içecekler uyuşturucu da vardır. Uyku esnasında hava yollarının açık olmasına yardım edebilecek aygıtlar medikal araçlar önerilebilir. Uyku apnesı ölümcüldür, uyku sırasında solunum durması tehlikeli olduğundan bu durumun tedavisi gereklidir.

Uyku apnesi nedenleri ve belirtileri

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın