Sponsorlu Bağlantılar

Vajinal Akıntının Sebepleri? Kahverengi Akıntı Neden Olur ve Tedavisi Nedir?

Kadınların büyük bir kesiminde, hayatlarının belli başlı dönemlerinde şiddetli akıntı görülebilmektedir. Jinekologlardan elde edilen bilgiler neticesinde akıntıya, vajinal rahatsızlıklar, rahim içi iltihaplanma, enfeksiyon, Endometriyus ve çikolata kisti gibi birçok etkenin sebep olduğu bilinmektedir. İşte tam bu noktada akıntının miktarı, şekli, dokusu ve kokusu tanı konulmasında yardımcı olan en kesin belirtilerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Vajinal Akıntının Sebepleri? Kahverengi Akıntı Neden Olur ve Tedavisi Nedir?

  Daha kolay tanı konması adına en çok şikayet edilen akıntı biçimleri, kendi içinde sınıflandırılmıştır. Şeffaf , beyaz , yoğun , kesik kesik gelen , kötü kokulu, peynirimsi ve kahverengi akıntı gibi. Doktora akıntı şikayetinizi ilettiğinizde, doktorunuz sizde bunlardan hangisinin olduğunu sorarak muayene ve tetkikler öncesi rahatsızlığınız konusunda bir fikir edinmeye çalışırlar.
 Menstrual sirkülasyon esnasında yumurtalar döllenme için hazır hale gelir. İlk 14 gün döllenmek için hazır bekleyen yumurtalar, sonraki 14 günlük sürede döllenme gerçekleşmez ise bozulurlar. Ve en yakın çıkış yolundan dışarı atılmak için vücut tarafından hazırlanarak yumurtalıklardan atılmayı bekler. Daha sonra bozulan bu yumurtalar, onları koruyan zarı yırtarak vajinadan atılır. Yaklaşık bir hafta süren bu boşaltım işlemine adet dönemi ( Menstrual sirkülasyon) denir. Rahmi olan her kadının ayda bir defa başına gelen bu biyolojik döngüde, oluşan her aksaklık insan bedeninde yeni bir reaksiyona yer vermektedir. Oluşan tüm bu akıntı çeşitleri de en çok  rastlanılan aksaklık belirtilerindendir. Bu, vücudun bize bir şeylerin yolunda olmadığına dair ilettiği bir uyarı biçimidir.

Vajinal Akıntı Nedir? Nedenleri ve Çözüm Yolları Nelerdir?

 Bakteriyel Vajinosis, Mantar enfeksiyonu ve Patolojik hastalıklar en çok karşımıza çıkan nedenleridir. Akıntının sebebinin hangi guruba dahil olduğunu öğrenmek için, akıntının rengi ve kıvamı oldukça önemlidir. Şeffaf ve yoğun akıntı, Bakteriyel Vajinosis kaynaklıdır genellikle. Uzun süreli iç çamaşırı kullanımı, vajinanın temizlenmesinde yanlış yol izlemek, vajinanın nemli kalışı, ereksiyon sonrası hijyenik yıkama olmaması, düzensiz beslenme, ruhsal değişimler, stres vb. nedenler ile oluşabilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken diğer hususta şudur, Bakteriyel Vajinosis devam ederse, çözüm bulunmazsa eğer, kullanılan ilaçlarla beraber Mantar enfeksiyonuna dönüşür. Akıntıya ilaveten kaşıntı, iç çamaşırda beyaz kesik kesik yoğun bir akıntı, batma hissi ve kızarıklık gözlenebilir. Buda tedavi gerektirecektir. Ayrıca, peynirimsi akıntı, yeşilimsi koyu akıntı, cinsel ilişki sırasında ağrı veya lekelenme, adet dönemi haricinde rastlanılan kanama gibi şikayetleriniz varsa acilen bir Jinekolojik muayeneden geçmeniz gerekecektir.
 Bakteriyel Vajinosis ile Mantar Enfeksiyonu cinsel yolla bulaşmaz. Bu sizi eşinize karşı tedirgin hissettirmesin. Cinsel yolla;
•    HIV (AIDS)
•    Gonore ( Bel soğukluğu)
•    Tifilis ( frengi)
•    Trikomonotiozis
• Klamidya
• Hepatit ( sarılık) vb. hastalıklar bulaşır.
• Menstrual sirkülasyona neden olacak bir tıkanıklık veya vajende daralma
•    Depresyon, stres, aşırı yorgunluk
•    Ağır yük taşıma sıklığının artması
•    Cinsel ilişkide zorlanma
•    Gebelik döneminde rahmin genişlemesi
•    Abortus ( düşük)
•    Rahimdeki polipler ( kist)
•    Vajinal iltihap
•    Vajinit
•    İlk cinsel birleşme
•    Doğum kontrol hapı
•    Döllenme
•    Adenomiyoz ve Endometriyoz
 Tüm bu nedenler ile kahverengi akıntının gözlenmesi mümkün. Fakat tam olarak nedeninin saptanması için yine de Jinekolojik muayene şarttır.
  Bunların dışında birçok nedeni olabilir.  Adet dönemi, her koşuldan etkilenen hassas bir döngüdür. Duygusal rahatsızlıklar, kullanılan ilaçlar, beslenme düzeni vb. daha birçok etkiyi söylemek mümkün. Bunların olması ile adet dönemi gecikebilir. Rahimde dışarı çıkmayı bekleyen kan bir iki gün daha içerde kalır. O esnada kahverengi akıntı gözlenebilir. Her ne sebeple olursa olsun asla, bir doktora danışmadan kendinize reçete yazmayınız.

Kahverengi Akıntı Sorunun Çözümü;

Eğer ki sorun fizyolojik ise, düzenli beslenme, düzenli spor, ağır yük taşımaktan kaçınma, adet dönemine yakın kafein içeren sıvılardan kaçınma, aksine daha da rahat ve kolay olması için kekik çayı gibi yardımcı takviyeler alma, cinsel birliktelikte sakin olma, vajinayı temiz tutma, genital kılların temizliği, stresten ve negatif enerjiden uzak durma ile engel olmanız mümkün. Doktorun yazacağı antibiyotik tedavisine ek olarak bunları yaparsanız eğer kısa sürede etkin sonuç alabilirsiniz. Yok eğer belirtilerin kökeni patolojik ise cerrahi müdahale, ilaç tedavisi, vajinal yıkama vb. gibi doktorun belirleyeceği tedavi süreci başlayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın