Sponsorlu Bağlantılar

Vücutta Morarma Nedenleri ve Tedavisi

Vücutta morarma çarpma, belirli bir bölgeye darbe alma ya da kullanılmakta olan ilaçlardan ötürü morarmalar kendini gösterebilmektedir. Sağlıklı bir vücudun her noktasında derinin rengi aynı tonlardadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Vücutta morarma meydana geldiği zaman cilt ve mukozlar mavimsi ya da morsu renk alırlar. Kimi kişilerin vücutları bu tarz morluklara karşı oldukça güçlüdür. Ancak bazı kişilerin vücutları çok daha hassastır, öyle ki en ufak bir darbe sonrasında bile çok ciddi morluklar kendini gösterir. Birçok insan böylesi durumlarda morlukların önemsiz olduğunu düşünürler. Bundan dolayı da insanlar ya basit tedaviler ile morlukları gidermeye çalışır ya da kendi kendine geçebileceklerini düşünerek herhangi bir önlem alma gereksinimi duymazlar. Fakat hangi yaşta olursa olsun fark etmez özellikle de kendi kendine bir anda ortaya çıkan morluklar sonrasında kişilerin dikkatli olması ve bu morlukların ne sebeple oluştuğuna dair gerekli olan tedavileri yaptırması gerekmektedir. Çünkü aksi bir durumda ne yazık ki morlukların beraberinde getirmiş olacağı rahatsızlıklar çok daha ileri düzeyde kendini gösterecektir. Böylesi durumlar ile karşı karşıya kalınmadan önce önlem almak, vücutta olan morlukların sebep olabileceği her türlü sıkıntının da önüne geçecektir.

Sağlıklı bir vücudun her noktasında derinin rengi aynı tonlardadır. Normalde kendiliğinden geçen morarmalar kimi zaman ise bazı hastalıkların habercisi olabilmektedir.

Morarma nedensiz oluşmuşsa dikkat!

 Morarma nedensiz oluşmuşsa dikkat!
Morarma nedensiz oluşmuşsa dikkat!

 Genel olarak vücutta morarma beyaz tenli kişiler ve damarları yüzeye çok daha yakın olan kişilerde daha çok görülmektedir. Bu durumun en temel nedenleri arasında ise travma sebebi ile cilt altı kılcal damarların hasar görmesi ve bunun sonucunda kanı cildin altına sızması yer almaktadır. Sızacak olan kan vücut tarafından metabolize edilince ilk başlarda kırmızı bir renk alan morluklar 3 5 gün içerisinde oksijenin azalmaya başlaması ile birlikte ise mor, kahverengi ve yeşil renge dönüşecektir. Ancak 12 ila 18 gün içerisinde ise sarı renge dönüşüp ortadan kaybolmaktadır.

Çarpmaya bağlı morarmaları takip edin!

            Cilt sorunları arasında görülen morarmalarda en çok dikkat edilmesi gereken şeylerden biri ise morarmanın nasıl oluştuğu kadar nerede olduğudur. Dizden aşağıdaki bölgelerde kendini gösterecek olan morarmalar genellikle travmalar sonucunda oluşmaktadır. Özellikle de çocuklarda oyun oynarken ya da koşarken düşmeleri sonrasında vücutta morarma görülme olasılığı oldukça fazladır. Fakat kimi zaman morarma dizin altında olsa da kendi kendine ortaya çıkabilmektedir.

Morarmalar kendiliğinden ortaya çıkabilir

            Herhangi bir travma ile kendini göstermeden ortaya çıka morarmalara ekimoz adı verilmiştir. Ağırlıklı olarak 2 – 12 yaş aralığındaki çocuklarda bu tarz morarmaların oluşmasının beraberinde getireceği olumsuz durumların önüne geçilmesi gerekmektedir. Yumuşak doku katmanı bakımından zengin olan ya da altında kemik olmayan bölgelerde alınabilecek darbenin şiddeti kemikli bölgelere ve diz altı bölgelerine görece olarak çok daha az olacaktır. Yani bu bölgede travmalar oluşsa dahi morluk oluşumu diğer bölgelere oranla görece bakımından çok daha az olacaktır. Özellikle diz üstünde yer alan dokuların travma ile karşı karşıya kalması bacağa göre daha düşük oranda gerçekleşecektir. Bundan dolayı dizin üst kısmında kendini gösterebilecek olan morarmalar ile alakalı kişilerin çok daha dikkatli olması gerekmektedir. Bu alandavücutta morarma görülmesi kandaki pıhtılaşma sistemi ile görevli olan trombosit hücrelerin azlığı ile ortaya çıkan immun trombositopenik purpura, pıhtılaşma esnasında eksiklikleri kapsayacak olan hemofililer, trombositlerde işlev bozuklukları ve nadir de olsa lösemi gibi pek çok farklı hastalığın habercisi olabilmektedir.

Çocuklarda morarmanın büyüklüğü ile çarpmanın etkisi aynı orantıda değilse dikkat!

            Çocuklarda morarmaların birden fazla olması, kendi kendine ortaya çıkması, oluşan travmanın şiddeti ile ters orantıda olması, morarmanın beraberinde diş eti ve burun kanamasının kendini göstermesi durumunda hiç vakit kaybetmeden doktora gidilmesi gerekmektedir.

Vücudunuzda ki morarmanın nedeni kan hastalıkları olabilir

            Yetişkin bireylerdeki vücutta morarma sebeplerinin başında ise siyanoz gelmektedir. Siyanoz genel olarak bir hastalık değildir. Deri yüzeyine yakın olan kan damarlarında 5 g/dL ya da daha fazla deoksijene hemoglobin varlığı ile ortaya çıkan, mukoza ve derinin mavi renk alması durumudur. Siyanoz durumunun oluşması sonrasında dokular olağandışı olarak az oksijenlenecek ve normal durumlarda parlak, oksijen bakımından zengin kanla dolu olan dokular; normalden daha koyu deoksijene kanla dolacaktır. Siyanoz ile birlikte başta dudaklar olmak üzere pek çok noktada mavileşme kendini gösterecektir. Akciğer hastalıkları, serebral anoksi, bronşiolit, pulmoner emboli, KOAH, kalp yetmezliği, kalp kapağı hastalıkları, myokart enfarktüsü, polisitemi, hipotermi, aşırı derecede soğuğa maruz kalma, arteriel tıkanma, Raynaud fenomeni, kalp çıkışının azalması gibi pek çok farklı etkenden dolayı vücutta morarmalar kendini gösterecektir. Löseminin morluklar ile ilişkisi diğer etkenlerden çok daha az orandadır. Fakat ilerleyen dönemlerde kendini gösterecek olan sorunlar ile morlukların kendini göstermesi arasındaki ilişkinin de hiçbir şekilde göz ardı edilmemesi gerekmektedir.

 Vücutta morarmalar nasıl iyileşir?

             İnsanların büyük bir kısmı vücutta morarma meydana geldiği zaman bunun kendi kendine geçebileceğini düşünüyorlar. Ancak yukarıda da belirtildiği gibi oluşan bu morluklar eğer ki hastalıklar sonrasında kendini gösteriyorsa beraberinde çok daha ciddi sorunları gidermemesi adına öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken bazı şeyler bulunmaktadır.

            Hematom, yani çarpma durumları sonrasında deri altında yer alan kılcal damarlar kopması sonrasında ortaya çıkan kan birikintisi beraberinde şişmeyi de getirmektedir. Kişiler bu aşamada şişliği gidermek adına bölgeye soğuk kompres uygulamış olsa da morluğun oluşmasının önüne geçilmemiş olacaktır. Böylesi durumlarda bölgesel tedavilerin uygulanması adına heparinli pomatlar kullanılabilmektedir. Bazı kişilerde ise iki cisim arasına sıkışacak olan tırnak ya da parmak altında da morluk oluşabilmektedir. Böylesi durumlarda ise öncelikli olarak bölgeyi soğutmak, yapılacak olan en doğru hareket olacaktır. Tırnak altında oluşacak olan hematomların giderilmesi adına cerrahi yollar ile boşaltılması sonrasında gerek ağrı gerekse iyileşme süresinde ciddi aşamalar atlatılacaktır.

Ezilme sonrası morluklar nasıl iyileşir?

Ezilme sonrası morluklar nasıl iyileşir?
Ezilme sonrası morluklar nasıl iyileşir?

            Ezilme sonrasında vücutta morarma kendini gösterirse öncelikli olarak bu bölgede kırılma gibi ekstra durumun kendini gösterip göstermediğine bakılması gerekmektedir. Bu aşamada öncelikli olarak şişliğin azaltılması hedeflenmeli, sonrasında da morarma durumunun çok daha hızlı bir şekilde iyileşmesi adına çalışmalara başlatılmalıdır. Darbe ya da düşme sonrasında kendini gösteren morlukların çok daha hızlı bir şekilde çoğalmasının önüne geçmek adına ise dikkatli bir şekilde buz torbası ile uygulama yapılmalıdır.

Morarmaları hafife almayın!

Morarmaları hafife almayın!
Morarmaları hafife almayın!

            Çocuk ya da yetişkin fark etmez oldukça sık bir şekilde karşılaşılan cilt sorunları arasında kendini gösteren morluklar ile alakalı ne yazık ki pek çok insan gereken önlemleri alamıyor. Çünkü bu kişilere göre morluklar yalnızca çarpma, düşme gibi travmalar karşısında kendini göstermektedir ve kısa bir süre sonrasında kendi kendilerine geçecektir. Ancak bazı durumlarda morlukların oluşma sebebi çok daha ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir. Dolayısıyla eğer ki herhangi bir travma kendini göstermeden bu morluklar oluşuyorsa, vücudun neresinde olursa olsun fark etmez hiç zaman yitirilmeden doktora gidilmesi gerekmektedir. Yapılacak olan incelemelerin sonrasında vücutta morarmanın neden oluştuğu ile alakalı ilgiler çok daha etkili bir şekilde kendini gösterecektir. Bu bilgiler doğrultusunda yapılacak olan çalışmalar ile birlikte morluklar da ortadan kaldırılmış olacaktır.

Vücutta Morarma Nedenleri ve Tedavisi!
#Morarma #VücuttaMorarmaNedenOlur #MorarmaNedenOlur #Sağlık #Siyanoz #CiltSorunları #Cilt

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın