Sponsorlu Bağlantılar

Yatarken Başımızı Yastığın Hangi Yönüne Koymalıyız?

Yatarken başımızı yastığın hangi yönüne koymalıyız? Sağ tarafımıza mı? Yoksa sol tarafımıza mı? Yada hiç birimi?

Sponsorlu Bağlantılar

En Sağlıklı Uyku Pozisyonu Hangisidir?

Güzel ve kaliteli bir uyku çekmek vücudumuz, zihnimiz ve psikolojimiz adına en önemli gereksinimlerinden biridir. Kişinin günlük uyuması gereken miktar 6 ile 8 saat arasındadır. Ama kişi bu kadar uyuduktan sonra bile, uyandığında kendini kötü hissediyorsa, uykusunu tam alamamış olarak yataktan kalkıyor hissi yaşıyorsa, ne kadar uyuduğunuz değil başınızı yastığın hangi tarafına koyduğunuz önemlidir. Kısacası uyuduğumuz yatış şeklinin de en az uyku süresi kadar önemli olduğu bir gerçektir.

Hangi tarafa yatarsanız daha sağlıklı yatmış olursunuz? Ya da hangi pozisyonda uyunmalıdır? Uyuma pozisyonlarının faydaları ve zararları nelerdir? Gelin tüm bu soruların cevaplarını alabilmek için yatış pozisyonlarına birlikte göz atalım.

Yüz Üstü Yatma

Yüzüstü şeklinde yatanlara uyarımız kalacaktır. Çünkü yatışların en tehlikesi bu şekilde yatmaktır. Bu pozisyonda yatmak omurganın çevresinde bulunan kasların ve bağların aşırı gerilmesine neden olur. Bu da omurgaya ve diskelere yük bindirir. Bunların neticesinde bel ve boyun eğriliklerine, fıtığa ve omurgada zedelenmelere meydan verir. Bundan ötürü yüz üstü yatmak önerilmemekte.

Sırt Üstü Yatma

Sırt üstü yatış şekli boyun ve sırt ağrılarını önlemeye yardım eder. Vücut ağırlığını dengeler ve beden dahili organları aynı pozisyonda tutar. Bu yatış şekliyle daha da rahat etmek iterseniz bacaklarınız arasına yastık koymanız yeterli olacaktır. Lakin bu pozisyon horlaması ve uyku apnesi olanlar İçin uygun değildir. Ayrıca azda olsa dilin arkaya kaçıp nefes borusunu tıkama riski vardır.

Sol Tarafa Yatmak

Bedenin sol tarafı lenfatik kısmıdır. Bundan dolayı sol tarafa yatmak lenf sisteminizin daha iyi çalışmasına olanak verir ve tıbbi açıdan kanıtlanmış bir veridir.

Ayrıca sol tarafa yatmak beyinde bulunan atık maddelerin yok edilmesinde ya da arındırılmasında yardımcı olur. Ayrıca kan dolaşımını kontrol edilmesi ile zararlı bakterilerin yok edilmesi gibi görevleri yerine getirilmesine yardımcı oluyor.

Sol Tarafa Yatmanın Faydaları;

Başımızı yastığın sol tarafına koyarak yatarsak, bu yatış şekli sindiriminizi kolaylaştırmaktadır.

  • Kalbin daha faydalı ve sağlıklı çalışmasına olanak sağlar
  • Uzmanlar hamile bayanlara sol tarafa yatmalarını tavsiye ederler. Çünkü kan dolaşımının en sağlıklı bir şekilde olabilmesi bu yatış pozisyonunda gerçekleşmektedir.
  • Yine hamile bayanların bel üzerinde oluşan baskıyı önlemektedir.
  • İnsanlarda bel ve sırt ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur.
  • Omurga üzerindeki yükü azaltır ve kişinin daha iyi bir uyku çekmesini sağlar.
  • Reflü hastalarının ağrısını azaltır.

 Sağ Tarafa Yatmak

Başımızı yastığın sağ tarafına koyduğumuzda kalp atma hızımızın azalmasına, tansiyonun dengelenmesine, mide ile bağırsak çalışmalarının yavaşlamasına vesile olarak kişinin daha rahat bir uyku uyumasına imkân sağlar. Dalak organının görevini daha yapmasına olanak verir. Kalbi iyi gelerek, mide ekşimesinin de önüne geçer.

En Fazla Tercih Edilen Yatış Şekli Hangisidir?
En Fazla Tercih Edilen Yatış Şekli Hangisidir?

En Fazla Tercih Edilen Yatış Şekli Hangisidir?

Yapılan araştırmalar neticesine göre en fazla uyuma şekli cenin pozisyonunda olan yani sağ tarafa yatmaktır. İnsanların yüzde kırkı bu pozisyonu tercih etmektedir. Bu pozisyonda bayanların uyuma oranı erkeklere oranı iki katıdır. Diğer yandan en sağlıklı olmasına rağmen sırt üstü yatanların oranı yüzde 8 iken, yüz üstü yatanların oranı da yüzde 7’ dir.

Yatarken Başımızı Yastığın Hangi Yönüne Koymalıyız?

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın