Sponsorlu Bağlantılar

Yemek tuzu kullanabileceğiniz 9 pratik yöntem

Yemek tuzunun sadece yemeklerde kullanıldığını zannediyorsanız yanılıyorsunuz! Yemek tuzu bir çok alanda biz yardımcı oluyor. Bunlardan bazıları yazımızda.

Sponsorlu Bağlantılar

Yemek tuzu sadece yemeklerde kullanılan bir gıda değildir. Yemek tuzunu evde elbise temizliğinde, içecek soğutmaya, rutubet almaktan, ütü temizliğine kadar bir çok alanda kullanabilirsiniz. Pratik bir araç olan tuz, kimyasal özellikleri nedeniyle ısı alış verişi yapan, ısı artışı ile pişirmede dahi kullanabileceğiniz, temizlik işlemlerinde pek çok alanda kullanabileceğiniz özelliklere sahiptir. Peki bilmediğimiz ancak pratik olarak tuzu kullanabileceğimiz alanlar nelerdir, tuz nasıl kullanılır?

Ütü temizliğini tuz ile yapabilirsiniz:

Evde ütü kullanan ev hanımlarının sorunlarından biri olan ütü tabanının kararması ve siyahlaşması sorununu tuz ile ortadan kaldırabilirsiniz. Bir bez üzerine bir miktar tuz serpin, sıcak ütünüzü tuzlu bez üzerinden 5 – 7 defa geçirin. Ütü tabanında oluşan kararmaların ortadan kalktığını göreceksiniz.

İçecekleri soğutmak için tuz kullanımı;

Tuz, ısı alış verişi yapan bir gıda olduğu için cam şişe içinde yer alan içecekleri tuz kullanarak soğutabilirsiniz. Alkollü içecekler başta olmak üzere tuzu kullanarak soğutamayacağınız bir içecek yok. Bir kova veya kap içine yemek tuzunu dökün ve cam şişe içindeki içeceği tuzun içine yerleştirin. 15 dakika sonra şişeye dokunduğunuzda şişenin soğuduğunu göreceksiniz. Şişeyi tuz içinde bırakma süresi size kalıyor. Ne kadar soğutmak isterseniz o kadar bekletebilirsiniz.

Kırılmış yumurtayı temizlemek için tuz kullanın;

Mutfakta yemek pişirirken kullandığımız yumurtalar kırılıp yere düştüğünde lekeleri kolay kolay geçmez. Burada yapmanız gereken tuzu kullanmaktır. Kırılan yumurta üzerine bolca tuz dökün. Yumurta akının emici özelliği sayesinde tuz yumurtanın tamamını emecektir. Daha sonra kıvamı değişen yumurtayı süpürerek temizleyebilir ve ıslak mendille silerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

Bulaşık deterjanı olarak tuz kullanın;

Evinizde sık sık karşılaştığını bir konu olan bulaşık deterjanı bitmesi sorunu ile karşılaştığınızda yapanız gereken tuzu kullanmaktır. Bulaşık makinesinin deterjan bölümüne bir tutam tuz, birazcık karbonat koyduğunuzda bulaşıklarını pırıl pırıl yıkanacaktır.

Yağlı mutfak eşyası temizliğinde tuzu kullanın;

Yağlı tava, tabak, tencere gibi mutfak eşyalarını temizlemek için tuzu kullanabilirsiniz. Isıtacağınız su içine bir miktar tuz ekleyin ve yağlı mutfak araçlarını bu su ile silmeye başlayın. Katılaşmış yağ lekelerinin kendiliğinden çıktığını göreceksiniz.

Halıdaki şarap lekelerini tuz ile çıkarabilirsiniz;

Halıya dökülen veya damlayan şarap lekelerini tuz ile çıkarabilirsiniz. Şarap dökülen yere bolca tuz serpin ve şarabı emmesini bekleyin. 5 – 7 dakika sonra tuzları temizleyip soğuk su ile duruladığınız bezler ile bu alanı iyice silin. Hiç bir iz kalmadığını göreceksiniz Sıcak su ile işlem yaptığınızda sıcak su lekelerin kumaşa daha hızlı işleyeceğinden lekeler silinmeyecektir.

Yemek tuzu ile kesme tahtası temizliğini yapın;

Kesme tahtaları rutin olarak kullandığımız tahtalardır. Ve kesme işleminde oluşan kesik izlerinde kir birikir. Kesme tahtasını dezenfekte etmek için yapmanız gereken ısıcak su içine bir tutam tuz ve birkaç damla limon eklemek, bu su ile kesme tahtanızı yıkamaktır. Tuz kir partiküllerini yok edecek, limon ise dezenfeksiyon işlemini tamamlayacaktır.

Tıkanan lavaboları açmak için tuz kullanın;

Lavabonuz tıkandığında ve açamadığınızda yapmanız gereken çay bardağının dörtte biri kadar karbonat, yarım çay bardağı tuz ve yarım bardak sirkeyi karıştırıp lavaboya dökün. Bu işlemi 15 dakika sonra tekrarlayın ve ardında sıcak suyu açın. Lavabodaki tıkanıklığın giderildiğiniz göreceksiniz.

Yemek tuzu ile çamaşırlarınızın rutubete maruz kalmasını önleyebilirsiniz.

Çamaşırlarınızı muhafaza ettiğiniz alanlarda rutubet varsa yapmanız gereken bir tül torba içine tuz koymak ve elbiselerinizin arasına yerleştirmektir. Tuz emici özelliği ile bulunduğu ortamdaki tüm tuzları emecek ve rutubetin çamaşırlarınıza zarar vermesini önleyecektir.

Yemek tuzu ile evde kullanabileceğiniz 9 pratik yöntem!
#ÜtüTemizliği #KesmeTahtasıTemizliği #YağLekeleri #YumurtaLekesi #TıkananLavaboyuAçmak #PratikBilgi #PüfNoktaları #YemeklikTuz #Tuz #YemekTuzuİleTemizlik

Sponsorlu Bağlantılar

loading...
İlgili Haberler

Yorum Bırakın